به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ داراب بیرانوندی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین گفت: با تاسیس شرکت های آب و فاضلاب در سال 1372 که خود محصول انقلاب اسلامی و به جهت ارائه خدمات مطلوب تر آب و ایجاد شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب بود، هم اکنون جمعیت شهری استان در بخش دسترسی به آب شرب 100 و در بخش ایجاد شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب به 63 درصد رسیده است.

بیرانوندی افزود: در پیش از انقلاب در بخش شبکه های جمع آوری و احداث تصفیه خانه های فاضلاب هیچ اقدامی صورت نگرفته بود در حالی که هم اکنون این استان دارای 6 باب تصفیه خانه فعال و در حال بهره برداری با 1372 کیلومتر شبکه خطوط انتقال و جمع آوری فاضلاب با 247 هزار مشترک انشعاب فاضلاب بوده که معادل 63درصد جمعیت شهری است.

وی با اشاره به پوشش 100درصدی جمعیت شهری استان در بهره مندی و دسترسی آب شرب سالم و بهداشتی گفت: بیش از 302 هزار انشعاب آب به مردم واگذار شده که این رقم در بدو پیروزی انقلاب تنها 20 هزار فقره بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: هم اکنون 27 شهر استان تحت پوشش این شرکت بوده و که در بدو تاسیس شرکت در سال 1372 حجم مخازن قابل بهره برداری تنها 33 هزار متر مکعب بود ولی درحال حاضر مخازن آب شرب به حجم 280هزار مترمکعب رسیده است.

وی اضافه کرد: در پیش از انقلاب به دلیل ضعف در سیستم تولید و توزیع آب شرب، شاهد قطعی آب گسترده، نوبت بندی و سایر مشکلات بودیم که خوشبختانه با اقدامات مناسب زیربنایی صورت گرفته به ویژه با تاسیس شرکت های آب و فاضلاب، دسترسی مردم به آب شرب مستمر و شبانه روزی شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای تامین آب شرب شهری استان قزوین از 162حلقه چاه در مدار و 2 هزار و 191 کیلومتر شبکه اصلی و خطوط انتقال و 26 باب ایستگاه پمپاژ با ظرفیت 322 هزار 800 مترمکعب در شبانه روز استفاده می شود.