به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ علی اکبری مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: سالانه 4 میلیون و 400 هزار اصله نهال مجوز دار در 19 نهالستان استان تولید می شود.

وی اذعان کرد: حدود ششصد هزار  اصله از این میزان نهال تولید شده؛ دارای شناسه نهال ( لیبل) می‌باشد.

اکبری اظهار داشت: این تعداد نهال پس از طی مراحل درخواست و چاپ لیبل به عددی بالغ بر 1500هزار اصله افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: از تعداد 19 نهالستان مجوز دار 2 نهالستان به صورت شرکت های دانش بنیان هستند که انواع پایه های کشت بافتی ( هسته دار و دانه دار)  تولید می کنند.

این مقام مسئول؛ تولید نهال در فضای باز ( گروه محصولات دانه خشک، دانه ریز، هسته دار و دانه دار ) با اخذ مجوز از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی در منطقه هلال آباد، احداث گلخانه انطباق و انتظار جهت تولید نهال های کشت بافتی در منطقه هلال آباد و انتقال آزمایشگاه کشت بافت از استان فارس به این استان در منطقه بوئین زهرا و تکمیل ساختمان آزمایشگاه مربوطه را از مهمترین فعالیت های شرکت زیست فن آوری ایتا صدرا برشمرد.

اکبری با بیان اینکه  استان قزوین در تولید نهال مجوزدار در کشور رتبه ششم را به خود اختصاص داده است گفت: به طور متوسط سالانه 4هزار میلیون ریال یارانه نهال در توسعه باغات استان به خصوص زیتون، گیاهان دارویی، باغات دیم و اراضی شیبدار ( بادام– انگور- فندق) پرداخت می‌شود.

اکبری به باغداران استان توصیه کرد نهال دارای شناسه نهال یا لیبل که اصالت آن محرز شده خریداری کنند که دارای گواهی بهداشت یا سلامت از لحاظ عدم آلودگی به آفات و بیماری ها باشد.

وی اضافه کرد: قبل از عرضه یا فروش نهال؛ ریشه ها بایستی توسط تولیدکننده ضد عفونی و نهال باید دارای ریشه های سالم و کافی باشد.

اکبری خاطر نشان کرد: نهال در زمان فروش باید تک تنه بوده و استانداردهای لازم از نظر ارتفاع، رشد قطری و هرس فرم را داشته و نباید هیچگونه آثار زخم، آفات و بیماری در آن وجود داشته باشد.

وی یاد آور شد: نهال های کج، بدفرم، دارای ریشه پیچیده یا برگشته و کلافه شده قابل فروش و عرضه نیستند.

این مقام مسئول تاکیدکرد: حمل نهال باید با خودروی مناسب دارای پوشش جهت کنترل باد و سرما انجام شود و ریشه نهال ها باید جهت افزایش گیرایی پس از کاشت با پوشش مناسب محفوظ شوند.