به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ مسعود حق لطفی مدیر کل راه و شهرسازی در نشست خبری مشترک این اداره کل و سازمان نظام مهندسی ساختمان با اهالی رسانه با اعلام این خبر گفت: با تغییر چارت سازمانی، بخش ساخت و نگهداری راه های روستایی استان به اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای واگذار و سیاست های اداره کل راه و شهرسازی در دو سال آینده با تمرکز بیشتر بر روی بخش مسکن خواهد بود.

دبیر ستاد بازآفرینی استان افزود:  در حال حاضر ۴۵ هزار واحد خالی در قزوین داریم و با توجه با اینکه افق طرح تا ۱۴۰۴ برای جمعیت ۴۵۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است، نیازی به افزایش توسعه سطحی شهر قزوین نیست و در این چشم انداز، به کیفیت زندگی و بحث باز آفرینی شهری پرداخته خواهد شد.

حق لطفی اظهار کرد: با توجه به سیاست های ابلاغی وزارتخانه در بخش مسکن، در سال 98 و 99، 900 هزار واحد مسکونی می باید در کشور ساخته شود که ۵۰۰ هزار واحد از آن تکمیل مسکن مهر و ۴۰۰هزار واحد مسکونی در غالب تامین زمین برای بنیاد مسکن و ایجاد تسهیلات برای بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده می باشد.

وی ادامه داد: سهم قزوین هزار واحد از این ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر می باشد که طبق برنامه تا پایان پاییز سال 98 به اتمام خواهد رسید.

مدیر کل راه و شهرسازی بیان داشت: همچنین تامین زمین برای ۱۰۰ هزار واحد بنیاد مسکن و تامین زمین و منابع بانکی100  هزار واحد در حوزه بازآفرینی در بافت فرسوده به عهده راه و شهرسازی در کشور است که پیش بینی می شود بین ۳ تا ۵ هزار واحد در بخش بازآفرینی شهری سهم استان قزوین خواهد بود.

حق لطفی در همین رابطه گفت: مبلغ تسهیلات در نظر گرفته شده 40 میلیون تومان با سود ۹ درصد برای هر واحد در ساخت پروژه های باز آفرینی با بازپرداخت ۱۲ ساله می باشد که این مبلغ تا 90 میلیون تومان با سود 18 درصد هم قابل افزایش است؛ همچنین وام ودیعه مسکن هم ۱۵ میلیون تومان در همین حوزه تعیین شده است.

وی خاطر نشان کرد: مقررات ملی ساختمان برای حمایت از حقوق مردم تدوین شده و بر اساس قانون ۵درصد از ساختمانهای درحال ساخت را کمیته عالی نظارت باید نظارت کند، اما در شهرستان قزوین حدود ۳۰درصد نظارت عالیه بر ساخت و ساز ها بوده است.

وی ادامه داد: از ۲۰سال گذشته کیفیت ساخت و ساز افزایش یافته است و امیدواریم با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان این روند با رشد صعودی همراه باشد.

این نشست با حضور مسعود حق لطفی مدیر کل، محسن اسماعیلی معاون معماری و شهرسازی، حامد مکملی مدیر اداره روابط عمومی و حامد عبدالرزاقی رییس اداره توسعه مهندسی و مقررات ملی ساختمان در اداره کل راه و شهرسازی و همچنین سید کاظم مجابی رییس سازمان نظام مهندسی و ساعد معارفی مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد.