به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ ناصر شفیع آبادی مدیر کارآفرینی واشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: طی این بازرسی ها بالغ بر 970 تبعه بیگانه فاقد مجوز که عمدتا اتباع افغان بودند شناسایی و اعمال قانون شدند.

وی گفت: استان قزوین به استناد مصوبه شورای عالی کشور جزو استان های ممنوع برای حضور اتباع بیگانه به ویژه افغان ها است و باید کارفرمایان به این مصوبه توجه داشته باشند.

شفیع آبادی اضافه کرد: طبق این مصوبه اتباع بیگانه دارای مجوز اقامت از وزارت کشور تنها می توانند در 2 بخش مرکزی و کوهین استان قزوین اسکان و اشتغال داشته باشند و به کارگیری اتباع در مناطق دیگر مستوجب جریمه نقدی برای کارفرما است.

مدیر کارآفرینی واشتغال اداره کل  تعاون استان قزوین افزود: جریمه در نظر گرفته شده برای هر روز پنج برابر حداقل دستمزد معادل یک میلیون و 180 هزار ریال است که در صورت تکرار، مبلغ جریمه به 2 برابر این عدد افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این چنانچه کارفرمایان برای به کارگیری اتباع فاقد مجوز برخلاف قوانین و مقررات عمل کنند از طریق مراجع قضایی مستوجب سه تا 6 ماه حبس خواهند شد.

شفیع آبادی اضافه کرد: با توجه به این مصوبه از کارفرمایان تقاضا داریم برای جلوگیری از پیامدهای ناشی موارد قانونی، از به کارگیری اتباع فاقد مجوز در سطح استان خودداری کنند.