به گزارش برنا از قزوین، سومین جلسه کارگروه تخصصی امداد و نجات و آموزشهای همگانی و همچنین کارگروه تخصصی امداد و نجات در پدافند غیر عامل به طور مشترک صبح روز چهارشنبه در سالن جلسات جمعیت هلال احمر استان قزوین برگزار شد.

حکمت اله هاشمی معاون امداد و نجات هلال احمر استان قزوین در این جلسه ضمن تسلیت ایام فاطمیه و شهادت سردار سلیمانی و حادثه هواپیمایی بیان کرد: امیدواریم شاهد هیچ حادثه ای در کشور نباشیم اما قانون طبیعت این حوادث را رقم می زند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان قزوین در این جلسه اظهار داشت: انعقاد تفاهم نامه با دستگاه ها به ویژه دستگاه های حساس از اولویت های این کارگروه است و اگر قرار است عملیاتی انجام شود نیاز است تا بانک اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشیم و لذا با انعقاد قرارداد با دستگاه ها در جهت واکنش سریع عملیات ها را پوشش دهیم.

هاشمی عنوان کرد: ما در کشوری هستیم که در هر لحظه حادثه ای رخ می دهد و ما نیاز داریم بعنوان پشتیبان، آموزش و چارت های آموزشی لازم را ایجاد و اجرا نماییم اما متاسفانه از 40 مورد مصوبات کارگاه تخصصی امداد و نجات در سال گذشته فقط چهار مورد از سوی هلال احمر اجرا شد و دستگاه های دیگر حضور نداشتند.

وی ادامه داد: قبل از وقوع حوادث و سوانح، باید بین ما و دستگاه ها ادبیات و آمادگی مشترک در پاسخگویی وجود داشته باشد، تا خسارتی با وسعت زیاد پیش نیاید از همین رو حوادث موجود برای ما تجربه و علم بزرگی است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تصریح کرد: انگیزه کارگروهی در بین دستگاه ها وجود ندارد و امروز مسئولیت ما عمل به مصوبات است و ما شاهدیم بخشی از کسانی که آسیب جدی می بینند به دلیل کم کاری است که از سوی ما صورت می گیرد اگر قرار است کار بزرگی در خصوص حوادث انجام دهیم لازم است مشارکت جدی بین دستگاه ها توجه داشته باشد.

هاشمی با اشاره به آمار موجود عملیات امدادی هلال احمر افزود: یکهزار و 116 مورد امداد و نجات فقط از سوی هلال احمر در 9 ماهه سالجاری وجود داشته که در رتبه سیزده کشور، معادل سه درصد از حوادث کشور را شامل می شود و استان قزوین جزو استان های حادثه خیز در کشور بوده و بیشترین حوادث را داشته است.

وی با اشاره به ارائه خدمات این سازمان در استان ادامه داد: بیشترین خدمات در شهرستان تاکستان، طارم و قزوین انجام شده و کل عملیات جاده ای 789 مورد بوده که شامل عملیات های جاده ای، کوهستانی

و 153 مورد رهاسازی بوده که به ابزارهای تخصصی نیاز دارد.

هاشمی اشاره کرد: سازمان آتش نشانی باید عملیات داخل شهر را پوشش دهد و عملیات بیرون شهر به عهده هلال احمر می باشد. تجهیزات رهاسازی بسیار گران قیمت است و قطعا اگر این تجهیزات نبود حدود 150 نفر به موارد مرگ و میر استان اضافه می شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین در پایان بااشاره به عملیاتهای صنعتی اظهار داشت: 39 مورد عملیات صنعتی در استان انجام شد که رقم قابل توجهی است و این فرهنگ باید توسعه یابد که توسعه در کنار ایمنی قابل اهمیت است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: