به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت الاسلام علی راد، از آغاز به کار چهارمین جشنواره علمی فرهنگی سیره امام رضا (ع) آموزه ها و کارکردها خبر داد و اظهار کرد: امام رضا (ع) دارای شخصیت خاصی بودند که این موضوع از نکات بسیار حائز اهمیت و ممتاز در تاریخ اسلام و مذهب شیعه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه تفکر شیعی در تاریخ مذهب شیعه و اندیشه به دوره و عصرهای متعدد تقسیم بندی می شود، تصریح کرد: یکی از این دوره های ممتاز به عصر امام رضا(ع) اختصاص دارد و حضرت رضا(ع) محور و فرزندان این امام همام در ادامه این عصر نقش آفرین هستند.

رئیس نمایندگی بنیاد پژوهش های رضوی در قم با اشاره به وقایعی که در عصر رضوی رخ داد، بیان کرد: در حالی که از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شرایط برای دیگر ائمه فراهم نبود اما علی بن موسی الرضا(ع) به صراحت به امامت و شایستگی خویش و ولایت بر جامعه تصریح کردند .

وی اضافه کرد: امام رضا (ع) با تاکید بر امامت و شایستگی خویش بر این موضوع پای فشاری کرده و در همین راستا با مخالفان گفت وگو و مناظره برگزار می کردند تا به این شیوه جایگاه تشیع را نسبت به دیگر ادیان به اثبات برسانند.

راد جایگاه علمی امام هشتم (ع) نزد اهل تسنن مورد اشاره قرار داد و گفت: اهل تسنن به بالا بودن مقام علمی امام رضا (ع) واقف بودند به همین دلیل پرسش های خود را مطرح کرده و به گفت وگو و مباحثه می پرداختند.

وی با بیان اینکه امام هشتم (ع) از 20 سالگی در مدینه برکرسی فقاهت تکیه زدند، تصریح کرد: اهل سنت نیز به این موضوع اذعان دارند و با توجه به جایگاه ممتاز امام رضا (ع) با لقب عالم آل محمد شناخته می شوند و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

رئیس نمایندگی بنیاد پژوهش های رضوی با اشاره به راهبردهای معصومین برای ترویج معارف دینی بیان کرد: یکی از راهبردهای معصومین برای ترویج معارف دینی راهبرد فرهنگی است و امام رضا(ع) نیز بر این موضوع تاکید کردند.

وی با تاکید براینکه حضور امام رضا (ع) در ایران اسلامی بسیار مورد اهمیت است، عنوان کرد: تاریخ ایران اسلامی را باید به دو مقطع ایران پیش و پس از حضور امام رضا (ع) تقسیم کرد، زیرا این حضور سبب حلقه وصل شیعیان و نقطه تقریب مذاهب اسلامی و سبب پیدایش محوری جدید در دشت طوس بوده که عالمان اهل سنت نیز بنابرحضور امام رضا در خراسان توانستند از طریق امام رضا (ع) بیشتر و دقیق تر با مکتب اهل بیت(ع) آشنا شوند.

راد در بخش دیگری از سخنان خویش با بیان اینکه بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی تبیین ابعاد مختلف سیره امام رضا(ع) را از مهمترین رسالت های خود می‌داند، گفت: برگزاری جشنواره علمی و فرهنگی «امام رضا (ع) آموزه ها و کارکردها» از جمله برنامه هایی است که این بنیاد به آن اهتمام دارد.

وی اهداف چهارمین جشنواره علمی فرهنگی سیره امام رضا (ع) آموزه ها و کارکردها را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: واکاوی عرصه های مغفول در تاریخ، سیره و فرهنگ  امام رضا(ع) ، تقویت گفتمان سیره پژوهی اجتهادی و روش مند میان حوزویان و دانشگاهیان، ایجاد بستر لازم برای توسعه مطالعات در زمینه حدیث و سیره امام رضا(ع) و رصد پایش و معرفی ایده های نو در سیره پژوهی امام رضا(ع) از جمله این اهداف است.

رئیس نمایندگی بنیاد پژوهش های رضوی در قم با تاکید براینکه چهارمین جشنواره علمی فرهنگی سیره امام رضا (ع) آموزه ها و کارکردها دارای 5 قسمت است، عنوان کرد: در ابتدای امر  بنیاد پژوهش های اسلامی نامه نگاری با مراجع عظام تقلید را در دستور کار خود قرار داد و اندیشه آنان را در زمینه سیره امام رضا (ع) جویا شد که ایشان نیز با ارسال پاسخ های جداگانه نظر خود را اعلام کردند که  این پیام ها می تواند برای مراکز پژوهشی ایده های جدیدی را ایجاد کند.

وی با بیان اینکه چهارمین جشنواره علمی فرهنگی سیره امام رضا (ع) آموزه ها و کارکردها با برنامه ریزی انجام شده در سه قالب دستاوردهای خود را عرضه می کند، گفت: بخش دوم به صورت رادیویی است و رادیو معارف با ما همکاری دارد و بخش سوم به صورت نرم افزار است و دی وی دی هایی در این زمینه منتشر می شود.

راد ادامه داد: دیگر ویژگی این جشنواره بهره مندی از نظرات صاحب نظران است چون شخصیت امام رضا (ع) یکی از نقاط تقریب مذاهب می دانیم و این امام همام از جمله معصومین است که اهل سنت نسبت به ایشان عنایت ویژه ای دارند و و امام رضا (ع) نقطه وصل مذاهب اسلامی است.

وی تصریح کرد: امام رضا(ع) در آئین و فرهنگ ایرانیان دارای جایگاه ویژه ای است، امید است با مشارکت نخبگان حوزه و دانشگاه و اخالی رسانه و هنر این جشنواره به آرمان و هدف خویش که احیای امر اهل بیت و تبیین شخصیت ممتاز عالم آل محمد است دست پیدا کرده و به مهم ترین و موثرترین رویداد  علمی و فرهنگی جهان تشیع دست پیدا کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: