به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت الله نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان در پیامی به کنگره بین المللی امام سجاد(ع) اظهار داشت: امروز یکی از وظایف ما معرفی ابعاد مختلف شخصیت ائمه معصومین علیهم السلام است و حوزه های علمیه و مجامع دیگر علمی باید از صحیفه سجادیه توشه‌ بیشتری بردارند، متن این بیانیه بدین شرح است.

 بسم اللّه الرحمن الرحیم

الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی جمیع الأنبیاء و المرسلین و الأئمة الهداة المهدیین سیّما خاتم الأنبیاء و خاتم الأوصیاء(علیهما آلاف التحیّة و الثناء) بهم نتولّی و من أعدائهم نتبرّیء الی الله.

با سلام و تحیت به حضور محترم شرکت کنندگان کنگره حضرت سیدالساجدین علیه السلام که با هدف معرفی شخصیت آن حضرت در حال برگزاری است و تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین علیه السلام و یارانش و شهادت حضرت زین العابدین علیه السلام.

امروز یکی از وظایف ما معرفی ابعاد مختلف شخصیت ائمه معصومین علیهم السلام است و در این میان وجود مبارک حضرت سجاد علیه السلام سراسر زندگی‌اش درس‌ها و حکمت‌هایی است که بسان مشعل فروزان برای جوامع بشری موثر خواهد بود.

اخلاقیات، عبادات، توجه به اجتماع، عملکردسیاسی، صبر و استقامت در مقابل با حوادث که منجر به برچیده شدن خاندان اموی شد که بنای از بین بردن اصل اسلام را داشته‌اند و  آن چنان کردند که دوره‌ زندگی امام سجاد علیه السلام سخت ترین و خفقان‌ بارترین دوره‌ ائمه علیهم السلام بود و همه اینها از جریانات برجسته دوران آن حضرت است.

خطبه بلند آوازه آن امام که ارکان حکومت اموی را لرزاند و تا آینده بشر فرهنگ آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم را استوار ساخت و بساط ظلم و ستم را درهم کوبید و آن ادیب و سخنور عرب آن امام را این گونه توصیف می‌کند: «امَّا علىُّ بن الحسین بن علىّ فلم أرَ الخارجىَّ فى أمره إلّا کالشیعىِّ و لم أرَ الشّیعىَّ إلّا کالمعتزلىِّ و لم أرَ المعتزلىَّ إلّا کالعامىِّ و لم أر العامىَّ إلّا کالخاصىِّ و لم أجد أحداً یَتمارى فى تَفضیلِه و یَشُکّ فى تقدیمه»

و یا مجموعه صحیفه سجادیه که زبورآل محمد(ص) شهرت یافت. اثری که بی شک چراغ راه هدایت برای سالکان مسیر حق و عارفان حقیقی بوده و در زدودن رذائل و برجسته کردن فضایل موثر است و بند بند دعاهای صحیفه سجادیه چگونه بندگی ارتباط با خدا را می آموزد، که علامه امینی صاحب کتاب ارزشمند الغدیر می‌گوید عالم بزرگ اهل سنت در نامه ای که در پاسخ اهدا صحیفه سجادیه برایم ارسال کرد نوشت: نه تنها امام زین العابدین بلکه سایر ائمه شیعه را نیز از این اثر ارزشمند شناختم.

این اثر گرانسنگ یکی از کرامات آن حضرت است که عقول بشر را در درک معانی و معارف آن عاجز کرده است و این اثر آن چنان بود که حاکمان اموی را در محدود کردن آن امام عزیز زمین گیر کرد.

این جلسه ارزشمند می تواند در گسترش این اثر ماندگار تأثیرگذار باشد و حوزهای علمیه و مجامع دیگر علمی باید از این صحیفه توشه‌ بیشتری بردارند. اینجانب خود را بسیار کوچک‌تر از آن می‌دانم که درباره مقام و مرتبه امام سجاد علیه السلام سخنی گفته یا مطلبی را به رشته تحریر در آورم.

در پایان لازم می‌دانم از همه عزیزان برگزار کننده خصوصاً نماینده محترم ولی فقیه در آن استان و تمامی میهمانان محترم، فرهیختگان و اندیشمندانی که در این مجمع حضور دارند تشکر کرده و توفیق همگی را از خداوند سبحان مسئلت می‌ کنم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: