به گزارش خبرگزاری برنا از قم، برنامه ریزی‌ها برای برگزاری همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» در حالی از سال قبل در قم آغاز شد که امروز «مسئله مقاومت» به عنوان مسئله اصلی امت اسلام و تنها راه حفظ و بقای اسلام در برابر توطئه‌های دشمنان مورد توجه است و قرآن نیز به عنوان مهم ترین منبع اندیشه ناب، زبان مشترک جهان اسلام و خاستگاه عزت اسلامی شناخته می‌شود.

همچنین تردیدی نیست که در این سال‌ها، گفتمان مقاومت در اندیشه قرآن بنیان رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز جایگاه بی بدیل خود را نشان داده تا مشخص شود که تئوری و دکترین دولت و ملت اسلامی باید بر مبنای مقاومت و جهاد پایه گذاری شود.

بر این اساس، همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» بعد از چند ماه تأخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا از صبح روز شنبه بیست و نهم شهریورماه 1399 در قم و با قرائت پیام مرجع عالیقدر آیت الله نوری همدانی آغاز و در ادامه با رونمایی از کتاب خلاصه مقالات برگزیده و همچنین گزارش دبیر علمی همایش پیگیری می‌شود.

همچنین پنل‌های علمی این همایش در روز نخست از ساعت 10 تا 13 و در روزهای یکشنبه سی ام شهریور ماه تا چهارشنبه دوم مهر ماه از ساعت 9 تا 13 از طریق فضای مجازی به نشانی http://dte.bz/moghavemat قابل دسترسی برای مخاطبان خواهد بود.

عناوین پنل‌های علمی پنج گانه این همایش «گفتمان‌ سازی و روش مقاومت از نگاه قرآن کریم»، «مفاهیم، مبانی و اصول مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم»، «الگوهای مقاومت در قرآن کریم»، «دستاوردهای مقاومت از نگاه قرآن کریم» و «چالش‌‌های مقاومت از نگاه قرآن کریم» خواهد بود که با مدیریت استادانی مانند حجج اسلام بهجت پور، لک زایی، بهمنی، رضایی اصفهانی و مؤدب برپا می‌شود.

در این پنل‌های علمی مقالات برگزیده این همایش عناوینی مانند «مبانی قرآنی و روایی مقاومت در کلام مقام معظم رهبری»، «نقش ساختارها و سازمان‌‌ها در گفتمان سازی برای مقاومت اسلامی»، «واکاوی چالش‌های اقتصادیِ مقاومت اسلامی و راهکارهای قرآنی آن»، «دستاوردهای مقاومت و پیامدهای تَرک آن از دیدگاه مفسران اهل سنت»، «طراحی الگوی مقاومت اسلامی از منظر قرآن»، «شاخصه‌های اجتماعی الگوی برتر مقاومت در قرآن»  «راهبردهای عملی اقتصاد مقاومتی در آموزه‌های قرآن» ارائه و درباره آنان سخن گفته می‌شود، مقالاتی که با هدف تقویت اندیشه جبهه مقاومت و در عین حال مقابله با توطئه‌های جبهه استکباری و نظام سلطه نگاشته شده و به ثبت رسیده است.

از این رو و به تعبیر رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، این همایش فرصت بسیار خوبی برای عصاره گیری معرفتی از منبع قرآن است تا پژوهشگران به اضلاعی از قرآن، تاریخ و سیره اهل بیت (ع) نور بیفکنند و یک پشتوانه نظری ماندگار برای جریان مقاومت تولید کنند.

همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» روز پنج شنبه سوم مهر ماه 1399 به کار خود پایان خواهد داد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: