راه اندازی تشکل های دانشجویی در استان قم محدودیتی ندارد

استاندار قم با بیان اینکه برای ایجاد تشکل‌های دانشجویی در استان هیچ محدودیتی قائل نیستیم گفت: تمامی تشکل‌های دانشجویی در چارچوب ضوابط خاص و مشخص مانند تصویب شورای فرهنگی عمومی، دستور نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و یا تصمیم رئیس دانشگاه امکان فعالیت دارند.

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید محمدتقی شاهچراغی در نشست هم‌اندیشی با روسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی قم، در تالار امام جواد (ع) استانداری افزود: بخشی از نشاط دانشگاه‌ها به وسیله تشکل‌ها تحقق پیدا می‌کند.

وی با اشاره به نقش تشکل‌ها در برپایی کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها گفت: اگر مسائلی در دانشگاه‌ها وجود دارد، تشکل‌ها باید وارد عرصه شوند، مسائل مختلف مطرح، و به دور از سیاه‌نمایی و اهانت به یکدیگر و در یک فضای آرام و منطقی محل مباحثه قرار بگیرد.

استاندار قم با تاکید بر نقش تشکل‌های دانشجویی در رشد و بالندگی فضای فرهنگی دانشگاه ها خاطرنشان کرد: تشکل ها می توانند نقش بسزایی را در تقویت فرهنگ دینی و ایجاد نشاط و سرزندگی در محیط دانشگاه ها داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اهمیت مطالبه‌های صنفی دانشجویان را مورد توجه قرار داد و گفت: استانداری قم برای پیگیری مطالبه‌های دانشجویان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری آمادگی کامل دارد.

شاهچراغی خوابگاه دانشجویی و غذاخوری‌ را از موضوع‌های کلیدی و اساسی در دانشگاه‌ها ذکر کرد و گفت: ما به تامین خوابگاه مناسب برای دانشجویان اصرار داریم و از موضع حاکمیتی نیز ورود پیدا می‌کنیم، و در برابر تغییر کاربری خوابگاه‌های دانشجویی و زمین‌هایی که برای این امر واگذار شده هم ایستادگی می‌کنیم.

استاندار قم همچنین ارتباط مستمر دانشگاه‌ها با حوزه معاونت سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری را ضروری خواند و یادآور شد: در دوران کرونا مشکل‌هایی ایجاد شده و ذائفه‌ها و خواسته‌ها و همچنین جنس ورود به دانشگاه‌ها در مقایسه با گذشته تغییر کرده، مسئولان دانشگاه‌ها باید در خصوص این مسائل با معاونت سیاسی استانداری رایزنی داشته باشند، تا در استان و یا در صورت نیاز در سطحی ملی پیگیری شود.

شاهچراغی همچنین با بیان اینکه پذیرش دانشجو باید مطابق با امکانات دانشگاه‌ها باشد بیان داشت: نباید صرفا برای حل مشکل‌های اداری دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجو کنیم.

وی در ادامه موضوع تجمیع دانشگاه‌ها را برای رفع مشکل‌های موجود در این مراکز مورد توجه قرار داد و بیان کرد: برای جلوگیری از به‌وجود آمدن مطالبه‌های صنفی، تعداد دانشجویان در دانشگاه‌ها از ظرفیتی که وزارت علوم مشخص کرده فراتر نرود.

انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار قم

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار قم

  اخبار برگزیده