به گزارش خبرگزاری برنا از قم، مجتبی مطهری با بیان اینکه رگه هایی از تعصب در کشور ما وجود دارد، اظهار داشت: نمونه آن در بحث مذاکراتی هسته ای است، که برخی آن را نفی می کنند.

وی با بیان اینکه چنین دیدگاهی در مجلس شورای اسلامی نیز وجود دارد، افزود: ما باید با مذاکره کردن با آمریکا در دهان این ابرقدرت بزنیم و از حقوق خود نیز دفاع کنیم.

مطهری همچنین با اشاره به ویژگی های علمی شهید مطهری و اینکه آن شهید بزرگوار دارای یک منظومه فکری دقیق بر اساس ضابطه، منطق و حکمت بود، افزود: آن استاد شهید از یک روح علمی و آزاد اندیشی خاصی برخورد بود و به هیچ وجه هیچ اندیشه و تفکری را به صورت کامل و مطلق رد نمی کرد و اعتقاد داشت فیلسوفان غربی مانند هگل و کانت دارای افکار خوب و بد هستند.

مطهری با اشاره به نظر شهید مطهری در خصوص جهان غرب، تصریح کرد: استاد شهید بر این باور بود نقد سلطه سیاسی و فرهنگی غرب به معنای نفی غرب نیست.

وی با بیان اینکه تشکیل نهادهای مدنی از سوی همه کشورهای اسلامی برای ایجاد تمدن واحد اسلامی در جهان اسلام ضروری است، افزود: بر طبق اندیشه های شهید مطهری این اقدام در بر داشته شدن مرزهای شیعه و سنی و همچنین از بین رفتن تعصبات این 2 مذهب تاثیر زیادی دارد.

وی همچنین با اشاره به جایگاه ویژه علم نزد شهید مطهری، تصریح کرد: آن شهید از همان دوران کودکی علاقه و عشق خاصی به تحصیل داشت و به شدت معتقد بود که علم یک امر الهی و معنوی و نه یک امر صوری و دانشگاهی است.

مطهری با تاکید بر توجه جامعه بویژه دانشگاهیان و حوزویان به آثار شهید مطهری، خاطرنشان کرد: در راستای آشنایی هر چه بیشتر نسل جدید با این آثار، بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری قصد دارد تا مجموعه جملات و کلمات قصار و آثار ارزشمند آن شهید را به صورت الکترونیکی و دیجیتال تهیه و آن را از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در اختیار جامعه به خصوص جوانان قرار دهد.

در پایان این مراسم جمعی از استادان برتر دانشگاه حضرت معصومه(س) قم تجلیل شدند.