به گزارش خبرگزاری برنا از قم،‌ غلامرضا صالحی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن نهاد فنی و اجرایی است که در فضای تعامل و همکاری به دنبال خدمت در روستاها است بیان کرد: بیش از سایر دستگاه‌ها بنیاد مسکن انقلاب سالامی در حوزه روستاها فعالیت دارد و خدمات قابل توجهی را توانسته است ارائه کند.

وی یکی از مهم‌ترین خدمات اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را اجرای طرح‌های هادی روستایی عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح هادی در روستاها بافت موجود ساماندهی شده و نحوه استفاده از اراضی روستا مشخص شده و لازمه هر طرح توسعه‌ای طرح هادی است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم با اشاره به اینکه در استان قم 204 روستا دارای سکنه است اظهار کرد: 131 روستا از این تعداد بالای 20 خانوار جمعیت دارد و تکلیف بنیاد مسکن نیز تعیین شده و اجرای طرح هادی برای روستاهای بالای 20 خانوار است.

وی با اشاره به اینکه جزء نخستین استان‌هایی هستیم که تهیه طرح هادی برای روستاهای بالای 20 خانوار آن به اتمام رسیده است گفت: 69 روستا در استان قم جمعیت کمتر از 20 خانوار دارد و البته قانون تکلیفی برای دستگاه‌ها در خصوص این روستاها مشخص نکرده است. البته ما نسبت به تعیین محدوده 19 روستایی که جمعیت کمتر از 20 خانوار دارد اقدام کرده‌ایم.

صالحی با بیان اینکه اجرای طرح هادی زمینه توسعه عمران روستاها را فراهم کرده و زمینه ارائه عادلانه امکانات و هدایت فیزیکی روستاها را مشخص می‌کند ادامه داد: در حال حاضر در 117 روستای استان قم طرح هادی اجرا شده است.

وی بیان کرد: البته تعداد روستاهایی که طرح هادی در آنها بیش از 90 درصد اجرایی شده است تعداد قابل توجهی نیست و امیدواریم که با تخصیص اعتبارات زمینه اجرایی شدن طرح‌های هادی فراهم شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم با اشاره به اینکه در سال 93 برای اجرای طرح‌های هادی از محل اعتبارات تملک دارایی و ملی 30 میلیارد تومان هزینه شده است اظهار کرد: همچنین از محل اعتبارات خودیاری نسبت به اجرای طرح هادی در 10 روستا اقدام شده است.

وی با اشاره به اینکه 8 درصد اعتبارات تملک دارایی به اجرای طرح‌های هادی اختصاص دارد بیان کرد: در سال 93، از این محل 34 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافت که توانستیم نسبت به اجرای طرح هادی در 23 روستا اقدام کنیم و عملیات انجام شده شامل جدول، سنگفرش، زیرسازی و آسفالت است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم با بیان اینکه اولویت در اجرای طرح‌های هادی معابر اصلی است اظهار کرد: اگر اعتبارات بیشتری داشته باشیم وارد معابر فرعی می‌شویم و در خصوص اجرای طرح‌های هادی روستاها اولویت‌بندی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واگذاری زمین‌های روستایی اظهار کرد: بنیاد مسکن طبق قانون وظیفه تامین زمین برای ساخت مسکن در روستاها را بر عهده دارد و در 58 روستای استان 500 هکتار زمین تملک کردیم و اقدام به تفکیک و واگذاری این زمین‌ها خواهیم کرد.

صالحی با بیان اینکه بنیاد مسکن در تفکیک زمین‌ها کاربری‌های مختلف خدماتی، آموزشی و... را در نظر می‌گیرد گفت: در خصوص قیمت‌گذاری زمین‌ها نیز در همه روستاها برای نرخ گذاری جلسه‌ای با حضور اعضای شورا برگزار می‌کنیم و قیمت زمین را یک چهارم تا یک ششم قیمت روز زمین همان روستا مشخص می‌کنیم.

وی اضافه کرد: به طور مثال در حال حاضر در روستاهای ورجان، گیو و طایقان قیمت زمین 180 هزار تومان است و بنیاد مسکن زمین را به قیمت 30 هزار تومان واگذار کرده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم با اشاره به مطرح شدن برخی از سخنان و انتقادات در خصوص واگذاری زمین در روستاها گفت: این سخنان به دلیل برخی از اغراض شخصی است؛ بنیاد مسکن برای کسب مجوزهای لازم در خصوص تفکیک زمین دو سال پیگیری انجام می‌دهد و این میزان قیمت برای فروش زمین حتی هزینه‌های صورت گرفته را نیز پوشش نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هدفی جز خدمت ندارد و نباید خدمات این اداره کل زیرسئوال برود.