به گزارش خبرگزاری برنا از قم، عیسی رضایی امروز در مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم که در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد، با اشاره به اینکه گردشگری قم از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری 5 میلیون توریست خارجی وارد کشور شده‌اند.

وی افزود: بسیاری از گردشگران که به کشور سفر می‌کنند استان قم را نیز به عنوان یکی از نقاط گردش خود انتخاب می‌کنند که باید از این ظرفیت در حوزه اقتصاد و توسعه استان بهره ببریم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به اینکه باید نیازهای گردشگران داخلی و خارجی در قم مهیا شود، گفت: در فصول بهار و تابستان امسال حدود 2 میلیون و 400 هزار نفر گردشگر به قم سفر کرده‌اند.

رضایی تصریح کرد: در ایامی که شاهد اوج مسافرت‌ها در کشور بودیم 20 میلیون مسافر وارد استان قم شده‌اند که باید برای خدمات‌رسانی به این مسافران برنامه‌ریزی‌های لازم صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه پنج درصد درآمد جهانی به حوزه گردشگری اختصاص دارد، گفت: باید از ظرفیت حضور گردشگران به استان در حوزه اقتصادی استفاده کنیم و از این ظرفیت برای درآمدزایی بیشتر بهره ببریم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم خاطرنشان کرد: باید در استان حدود 20 هزار تخت برای اقامت مسافران داشته باشیم که متاسفانه در حال حاضر حدود 8 هزار و 500 تخت داریم.

رضایی گفت: در حال حاضر 110 هتل و هتل‌آپارتمان، 150 مرکز خانه مسافر، 130 مجتمع تفریحی و توریستی در استان قم داریم اما این تعداد برای ایام پر سفر که مسافران بی‌شماری به قم سفر می‌کنند، کافی نیست.

وی بیان کرد: نظارت بر تاسیسات گردشگری کم بوده است، از آنجایی که در طول سال مسافران بسیاری به قم سفر می‌کنند باید نظارت‌ها مستمر باشد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به استاندارد‌سازی نرخ‌ها، گفت: برای چهار بخش هتل‌ها، مجتمع‌های در مسیر، مهمانپذیرها و سفره‌خانه‌ها استانداردسازی نرخ صورت خواهد گرفت.

رضایی تاکید کرد: تبلیغات و اطلاع‌رسانی در حوزه گردشگری ضعیف بوده است به گونه‌ای که بسیاری از مسافران از وجود اماکن گردشگری و اقامتی در استان بی‌اطلاع هستند.

وی وجود 400 امامزاده در استان را مورد توجه قرار داد و گفت: حرم مطهر حضرت معصومه (س) و امامزاده موسی مبرقع در تمام ایام سال میزبان حضور زائران است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم یادآور شد: ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی بسیاری در استان داریم، بسیاری از مسافران و گردشگران بازدید از اماکن تاریخی و طبیعی را در اولویت گردش‌های خود قرار می‌دهند.

رضایی با اشاره به ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی در قم گفت: حوزه گردشگری می‌تواند احیا کننده میراث فرهنگی و تاریخی قم باشد که برای این امر نیازمند ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی هستیم.