به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت الاسلام و المسلمین قاسم پور دبیر اجرایی کارگاه ملی پوستر وحدت در این مراسم گفت:  در سالهای اخیر به همت نهضت پوستر انقلاب کارگاه های مختلفی با موضوعاتی همانند ایران جوان و سرطان در استان های تهران و اصفهان برگزار شد .

حجت الاسلام قاسم پور ،  بیان داشت: در این کارگاه ها به دلیل اینکه موضوعات به نوعی حالت فانتزی داشته و از جمله موضوعات بکر برای طراحان به شمار می رفت با وجود اینکه طراحان در کلاس ها با اساتید چالش های ذهنی زیادی داشتند و مسائل مختلفی مورد نقد و بررسی قرار می گرفت اما با این وجود طراحان با این موضوعات ارتباط خوبی برقرار می کردند و تولیدات خوبی در زمینه پستر را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه کارگاه جشنواره ملی پوستر وحدت با محوریت موضوع وحدت اسلامی است افزود: موضوع وحدت اسلامی از جمله موضوعات مذهبی ، تمدنی و حوزوی است که به همین دلیل ممکن است کار کمی سخت تر باشد که امیدواریم به واسطه حضور اساتید خوب حوزوی و اساتید عرصه گرافیک بتوانیم شاهد تولیدات خوبی در زمینه پوستر وحدت اسلامی باشیم.

دبیر اجرایی کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله)  بیان داشت: در طول برگزاری کارگام ملی پوستر وحدت از تجربیات اتحادیه بین املی امت واحده اسلامی نیز که تجربیات خوبی در این عرصه دارند استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در کارگاه ملی پوستر وحدت شاهد حضور 90 نفر از طراحان خوب کشور هستیم افزود: برای استفاده بهتر از فرصتی که در این چند روز در اختیار داریم طراحان بر اساس روش های تولید پوستر که خود انتخاب می کند تقسیم بندی خواهند شد .

حجت الاسلام قاسم پور ، اضافه کرد: در گارگاه ملی پوستر وحدت ، طراحان زیر نظر اساتیدی همچون مسعود نجابتی، سید مسعود شجاعی طباطبایی ، محمدرضا دوست محمدی و سید مهدی حسینی  به مدت سه روز فعالیت خود را ادامه خواهند داد و در نهایت در روز آخر برگزاری کارگاه  پوسترهای تولیدی جمع آوری خواهد شد.

دبیر اجرایی کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله)   با اشاره به اکران آثار تولید شده در کارگاه ملی پوستر وحدت در شهرهای تهران ، مشهد ، قم و اصفهان افزود:برای اکران گسترده این آثار در سطح شهرهای یاد شده با مدیران شهری هماهنگی خوبی انجام شد و امیدواریم این  آثار در هفته وحدت به اکران عمومی در آیند.

وی عنوان کرد: مترجم هایی به زبان های مختلف نیز در طول برگزاری کارگاه در کنار طراحان خواهند بود تا به آنان در درج شعارها و ادبیاتی که در پوسترها به زبان های مختلف به کار می رود کمک کنند.

دبیر اجرایی کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله)  گفت: اختتامیه کارگاه پوستر وحدت نیز در هفته آینده در مشهد مقدس برگزار خواهد شد که در آن مراسم از آثار تولید شده در این کارگاه رونمایی و آثار در نمایشگاه های مختلف و فضاهای محیط شهری به اکران عمومی درخواهد آمد.

*تمام اثرات هنری فعل تکوینی خدایی دارند

حجت الاسلام و المسلمین میرزایی از اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین فعال عرصه هنری نیز در مراسم افتتاحیه کارگاه جشنواره ملی پوستر وحدت که با حضور 90 طراح مطرح کشوری در سالن آفتاب مسجد مقدس جمکران برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: هم الهیات هنر و هم هنر الهیاتی هر دو از موضوعات با اهمیت هستند و در واقع هنر فعلی الهی است و هنرمند نیز به دنبال ترسیم این فعل الهی است.

وی بیان داشت: هیچ اثر هنری چه خوب و چه بد وجود ندارد که فعل صورتگری آن فعل تکوینی خدایی نباشد و خداوند در حقیقت اولین و بزرگترین هنرمند است و از طرفی هنر خداوند جامع و فراگیر بر همه موجودات هستی و هنری خالقانه است و هنرمند نیز مصورانه آیات و مخلوقات الهی را به نمایش در می آورد.

وی با بیان اینکه در خصوص رابطه هنر و موضوع وحدت می توان عنوان داشت که فعل هنر وحدت آفرین است افزود: هنرمند نیز به صورت ذاتی وحدت آفرین است مگر اینکه این آفرنتش گری را ارزان بفروشد .

حجت الاسلام میرزایی ادامه داد: موضوعاتی همانند نظم ، زیبایی ، عدل و هنر در بطن خود وحدت تکوینی را به همراه دارند و کار هنرمند نیز در حقیقت تعمیق مفاهیم بسته و گرفتار در اذهان مشوش برای عموم مردم است و هنرمندان رسالت دارند تا این مفاهیم بلند الهی را به قلم بیاورند و صورتگری کنند.

وی تاکید کرد: تمامی مفاهیم الهی و معبودی قابلیت آن را دارند تا در بی نهایت صورتگری ها و تصاویر جلوه کنند و در زمینه موضوع وحدت نیز این امر صدق می کند و باید عنوان داشت اثر بخشی یک تصویر به مراتب از بیان سخن در خصوص آن موضوع تاثیرگذاری بیشتری دارد.

این فعال هنری با بیان اینکه خداوند تصاویر ذهنی را در قرآن کریم القا نمی کند بلکه آنها را برای بشر تصویرگری کرده است افزود: قرآن کریم کتابی صورتگرایانه است چرا که خالق قرآن مصور است .

وی گفت: سید قطب در ابتدای کتاب خود با عنوان آفرینش هنری در قرآن آورده است که در سن 7 سالگی حافظ قرآن کریم بودم و وقتی مادرم که وی هم حافظ قرآن بود این آیه از قرآن کریم را تلاوت می کرد که انسانها عبادت خداوند را در لب پرتگاه رها می کنند در ذهن خود فردی را درنوک قله یک کوه بلند تصور می کردم که هر لحظه ممکن است سقوط کند و این آیه در حقیقت چنین تصویری را در ذهن یک فرد 7 ساله خلق کرده است که نشان از مصور بودن آیات الهی است.

حجت الاسلام میرزایی عنوان کرد: هنر یعنی مشاهند فعل الهی و بر قلم آوردن آیات الهی است و هیچ هنری از این مقوله خارج نیست.

وی افزود: موضوع وحدت یک موضوع تشریعی صرف یا فقهی و سیاسی نیست بلکه یک مقوله الهی است و باید عنوان کرد که تمام اجزای هستی دارای یک منطق است.

وی ادامه داد: وحدت امروز از جمله نیازهای وجودی انسانها است و عوامل وحدت شکن در تقابل با آرامش بشریت هستند و فعل آنها در پیکر جامعه واگرایی ایجاد می کند.

حجت الاسلام میرزایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مخابره تصویر جان باختن کودک سوری در کنار دریا ابراز داشت: در این ماجرا دیدیم که این تصویر در کمترین زمان ممکن به تصویر اول جهان تبدیل شد و تاثیرات بسیار فراوانی در بین مجامع مختلف داشتو مفاهیم بسیاری را به انسانها منتقل کرد.

وی تاکید کرد: تصویر و صورتگری به مراتب تاثیرگذاری آن از کلام و سخن بیشتر است و به همین دلیل هنرمندان رسالت سنگینی بر عهده دارند تا موضوعات مختلف را در یک اثر خلاقانه به جامعه ارائه دهند.

*پوستر یک رسانه است/دنیای غرب با بهره گیری از عرصه گرافیک به جنگ نرم می پردازد

مسعود نجابتی دبیر هنری کارگاه ملی پوستر وحدت، نیز در سخنانی اظهار داشت: امروز شاهد گردهمایی طراحان جوان وخوب کشور در قم هستیم و در واقع یک اردوی جهادی فرهنگی با حضور هنرمندان و طراحان شکل گرفته است تا بتوانند در مدت سه روز برای مهمترین موضوع جهان اسلام که همانا وحدت است راه حل های بصری پیدا کنند.

دبیر هنری کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله) بیان داشت: امروز از این کارگاه ملی پوستر وحدت انتظارات زیادی وجود دارد و جامعه منتظر است تا پوسترهایی با مفاهیم وحدت اسلامی را به نظاره بنشیند.

نجابتی با بیان اینکه تعریف و نگاه ما از پوستر در حقیقت  به عنوان یک رسانه است افزود: پوستر تنها یک اثر هنری صرف همانند یک تابلوی نقاشی  نیست بلکه یک رسانه است و رسالتی را به دوش می کشد و قرار است مفاهیمی را به دیگران منتقل کند.

دبیر هنری کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله)  در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی از ویژگی های یک پوستر خوب اظهار داشت: پوستری خوب است که در آن شاهد ابهام تصویری نباشیم چرا که چنین پوستری نمی تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

وی افزود: ممکن است یک ایده در ذهن یک هنرمند شکل بگیرد اما نتواند آن را در یک اثر شفاف پرورش دهد و به مخاطب ارائه کند.

نجابتی گفت: ابهام بصری در پوستر در حقیقت بدان معنی است که هنرمند نتوانسته با استفاده از ترکیب بندی و فنون بصری و تکنیک های رایج مفهوم مورد نظر خود را به مخاطب ارائه دهد و در واقع هنرمند در پرداخت کار با مشکل مواجه شده است.

دبیر هنری کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله) با بیان اینکه به اعتقاد کارشناسان ترکیب بندی نامناسب در یک اثر مهمترین و بزرگترین مانع در جهت برقراری ارتباط موثر هنرمند با مخاطب است افزود: ترکیب بندی نامناسب امروز از جمله آفاتی است که هنرمندان با آن روبه رو هستند به خصوص در فضای کاری امروز که هنرمند روش های خلاقانه را دنبال می کند.

نجابتی با بیان اینکه وضوح تصویر از ویژگی های یک پوستر خوب است ادامه داد: پیام در یک پوستر می بایست به خوبی و با وضوح نسبی ارائه شود و در حقیقت آن مفهوم برای مخاطب قابل شناسایی باشد.

وی گفت: یکی از دلایلی که برخی از پوستر نتوانسته اند ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کنند دلیلش آن است که قصد و هدف تولید آن اثر برای توزیع انبوه و نمایش گسترده نبوده است و تنها برای ارائه به جشنوراه بوده و گاها دیده می شود برخی از پوسترها نتوانسته اند با بهره گیری از عناصر بصری و نوشتاری  ، رعایت ترکیب بندی مناسب و استفاده از تصاویر تاثیرگذار با مخاطب ارتباط برقرار کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز در غرب جریانی موسوم به موج نو در عرصه طراحی راه افتاده است که البته غالب نیست و جریان ضعیفی به شمار می رود افزود: دنیای غرب توانسته از این فضا در جنگ نرم به خوبی بهره ببرد و با بهره گیری از عرصه گرافیک مفاهیم نادرست خود را در جامعه منتشر کند.

دبیر هنری کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله) بیان داشت: هدف طراحان انقلابی  و مذهبی در عرصه گرافیک یک هدف  مقدس است تا بتوانند مفاهیم ارزشی ، اسلامی و انسانی را در جامعه ترویج کنند که متاسفانه از سوی برخی متهم به ارتجاع می شوند.

نجابتی اضافه کرد:موثرترین روش برای برقراری ارتباط با مخاطب وضوح تصویر است و در یک پوستر تا تصویر واضح نباشد ارتباط موثر با مخاطب برقرار نمی شود.

وی ابراز داشت: یکی از مهمترین عواملی که بعد از ترکیب بندی در وضوح کار تاثیرگذار است بحث تضاد است که تضاد نیز ممکت است در زمینه های مختلفی از جمله اندازه ، بافت ، جهتو رنگ خود را در پوستر نشان دهد.

دبیر هنری کارگاه ملی پوستر وحدت (حبل الله) تاکید کرد: طراحان باید توجه داشته باشند در طراحی یک پوستر بدون استفاده از تضادها ، کارها یکنواخت و ملال آور خواهد شد و مخاطب نمی تواند با آن پوستر ارتباط خوبی برقرار کند.