به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز در دیدار با اعضای بزرگداشت مقام معلم در قم، ضمن تبریک اعیاد رجبیه و هفته بزرگداشت مقام معلم، اظهار کرد: در ماه رجب اعیاد مهمی وجود دارد که یکی از این اعیاد، عید مبعث است و ما باید از این فرصت‌ها برای تربیت نسل نو بهره ببریم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهید مطهری و با آرزوی توفیق برای همه مدیران آموزش و پرورش استان قم، بیان کرد: از  اقدامات انجام شده در راه تعلم و تربیت و درخشش‌های روز افزون آموزش و پرورش در حوزه‌های سخت و نرم و در حوزه کنکور تقدیر می‌کنیم.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه با تاکید براینکه مدیران نقش مهمی در آموزش استان دارند، گفت: مدیران، معلمان و مربیان باید بدانند نقشی که در تعلم و تعلم استان ایفا می‌کنند و می‌توانند نه تنها در استان قم بلکه در سطح کشور و جهان موثر واقع شوند.  

وی با بیان اینکه افتخار می‌کنم که 30 سال است به حوزه آموزش علاقه داشته‌ام، گفت: در این مدت رابطه‌ام را با فلسفه، اخلاق و تعلیم و تربیت حفظ کردم.

امام جمعه قم با اشاره به چند محور مهم در امر آموزش، عنوان کرد: کاری که در آموزش و پرورش توسط مدیران و برنامه‌ریزان در سطح استان قم انجام می‌شود بسیار مهم و ارزشمند است و مدیران تعلیم و تربیت باید بدانند که در این کار دو مسئله مهم با هم آمیخته است که حساسیت کارشان را بیشتر می‌کند.

وی افزود: مدیران تعلیم و تربیت در مرحله نخست با تربیت انسان‌ها در ارتباط هستند که این کار بسیار دشوار و پیچیده است و سپس با مدیریت تربیت انسان مواجه هستند که این کار نیز بسیار حساس و پیچیده است و آمیختن این دو مسئله پیچیده خود دارای لایه‌ها و ابعاد خاصی است که مسئولیت انسان را افزون می‌کند.

آیت‌الله اعرافی مهمترین مسئله‌ای که مدیران با آن ارتباط دارند را علم و دانش ذکر کرد و گفت: صدها روایت وجود دارد که بر گره خوردن علم و دانش با عقل بشر تاکید می‌کند.

وی توانایی و قدرت انسان را در گرو علم و دانش دانست و تصریح کرد: علم یک پایه و قدرت پایه دیگر مسئولیت انسان است و به قدری این دوپایه موثر است که می‌تواند برای جامعه بشری یک الگو باشد.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه ادامه داد: مدیریت تعلم و تربیت شاخصه‌هایی لازم دارد و آموزش و پرورش باید نماد این شاخصه‌ها باشد و اگر بخشی از کار لنگ باشد حرکت کاروان متوقف و یا آهسته خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پایه‌ریزی حوزه علمیه قم توسط آیت‌الله حائری یادآور شد: در زمانی حوزه علمیه قم به صورت مجدد پایه‌گذاری شد که موجی برای از بین بردن تربیت دینی در جامعه حاکم بود ولی یک عشق و انگیزه توانست پایه‌های این بنای علمی را در قم مستحکم کند و بتواند درخت انقلاب را در دل خود پرورش دهد.

آیت‌الله اعرافی با تبیین عوامل موفقیت آموزش و پرورش در رسیدن به مدارج و رتبه‌های عالی علمی افزود: باید حس مشارکت را در بین دانش‌آموزان مدارس برانگیخت و این مسئله در گرو بیدار کردن حس خلاقیت، ابداع و نوآوری مستمر توسط دانش‌آموزان، مدیران و معلمان است.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به سند چشم انداز آموزشی گفت: اگر این سند را مورد مطالعه قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که 50 درصد این چشم انداز صحیح بوده و 50 درصد دیگر آن در گرو فکر و خلاقیت است.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید به تولید فکر در جامعه اهتمام داشته باشد، اظهار کرد: زمانی آموزش و پرورش می‌تواند موفق باشد که به تولید فکر علمی برسد و نگاه علمی و پژوهشی در آموزش و پرورش حاکم باشد زیرا بدون داشتن نگاه علمی و پژوهشی جایی در دنیا نداریم.

امام جمعه قم همچنین بر ضرورت احیاء کرامت معلمان تاکید کرد و گفت: باید شغل مدیری،‌ دبیری و مربی به عنوان شغل نخست جامعه قرار بگیرد و برای اینکه آموزش و پرورش به یک برند تبدیل شود باید از نظر علمی‌، روحی و شخصیتی ارتقاء یابد.

آیت‌الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قم یک شهر بین‌المللی است، بیان کرد: بیش از 120 ملیت در شهر قم مشغول تحصیل هستند که هر یک سفیر فرهنگی یک کشور به شمار می‌روند.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه جامعة المصطفی العالمیه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: براساس این توافق مقرر شد در قم توریسم مذهبی داشته باشیم، زیرا که قم در طول سال میزبان میلیون‌ها زائر است.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه در پایان سخنان خویش با اشاره به ارتباط مجازی قم با میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا خاطرنشان کرد: اینجاست که جمله « قم یعنی ایران، یعنی جهان» تحقق پیدا می‌کند و به همین دلیل باید فضای تعلیم و تربیت در قم ابعاد بیشتری داشته باشد.