به گزارش خبرگزاری برنا از قم، علیرضا جزینی امروز در نخستین همایش دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور که در تالار امام رضا(ع) استان قم برگزار شد، با بیان اینکه سیاست‌های اصلی مبارزه با مواد مخدر از ابلاغی‌های رهبر انقلاب اسلامی دریافت می‌شود، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده هر ساله باید آمار اعتیاد را در سطح کشور پنج درصد کاهش دهیم که این اقدام بسیار سخت و نیازمند مشارکت عمومی است.

وی با تاکید بر اینکه غربی‌ها نسبت به افزایش توانمندی‌های ایران بسیار حساس هستند، اضافه کرد: طی سال‌های اخیر با وجود اینکه جنگ‌های فرهنگی و اقتصادی به نظام اسلامی تحمیل شده، اما ایران توانمندی‌های خود را در این عرصه‌ها افزایش داده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از برتری ایران در رقابت‌های مختلف بین‌المللی در عرصه‌های مختلف یاد کرد و گفت: این برتری‌ها دشمن‌ان نظام اسلامی را افزایش داده است.

وی بی‌توجهی به آموزه‌های دینی، اعتیاد و ابتذال فرهنگی را از آسیب‌های جنگ نرم خواند و ادامه داد: دشمن در جنگ فرهنگی تصرف ذهن و اندیشه را دنبال کرده و برای تغییر هویت افراد تلاش می‌کند، اما در جنگ نظامی جان‌ها و در جنگ اقتصادی منابع مالی را می‌گیرد.

جزینی خاطرنشان کرد: بر اینکه بتوانیم در عرصه‌های مختلف مقابل خواسته‌های دشمن ایستادگی کنیم باید دستگاه‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته و از ظرفیت‌های خود برای رفع مشکلات کشوری استفاده کنند.

وی پیشگیری را مهم‌ترین اقدام برای مبارزه با مواد مخدر دانست و عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی در سطوح بین المللی، منطقه‌ای و محلی مطرح است و عوامل بسیاری در شکل‌گیری این مقاومت موثر هستند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد ساختار مطلوب اقتصادی و افزایش سطح سرمایه‌گذاری و سرمایه‌سازی را از راهکارهای اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز باید نسبت به آموزه‌های اقتصاد مقاومتی توجه داشته باشیم.

وی یادآور شد: امسال برای افزایش دستاوردهای حوزه مبارزه با مواد مخدر افزایش مشارکت‌ها، استفاده از تجارب گذشته و آموزش‌های مقاومت فردی در سطح جامعه به صورت ویژه مورد توجه قرار می‌گیرد.

جزینی تحقق مشارکت عمومی را نیازمند افزایش اعتماد مردمی دانست و تصریح کرد: عملکرد دستگاه‌ها مبنای اصلی اعتماد مردمی است و نبود ساماندهی مناسب برای معتادان متهاجر اعتماد را کاهش می‌دهد.

وی از حضور 60 هزار معتاد متهاجر در کشور یاد کرد و گفت: برای ایجاد زیربناهای مطلوب، ساماندهی و درمان این افراد نزدیک به 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

جزینی بر حفاظت از سرمایه‌های انسانی سازمان‌ها و وزاتخانه‌ها تاکید کرد و افزود: آموزش غیرحضوری به کارمندان دولت در دستور کار قرار گرفته که به صورت آزمایشی این طرح در وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی اجرا شده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با تهدیدهای ناگهانی حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام شده است، عنوان کرد: امسال حوزه‌های خطرپذیر و راهکاری‌های کاهش خطرپذیری شناسایی شده است.

وی عزم جدی مسئولان را از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: کارگروه مبارزه با مواد مخدر را ذیل شورای رفاه و تامین اجتماعی ایجاد کردیم و توانسته‌ایم ماده 22 را در لایحه احکام بیاوریم که در مجلس مطرح شده است.

جزینی با بیان اینکه 45 درصد زندانیان به علت جرم‌های مرتبط با مواد مخدر در زندان هستند، خاطرنشان کرد: طرح ملی مبارزه با مواد مخدر با رویکرد اجتماعی و محوریت پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب‌ها کار خود را با استفاده از ظرفیت مدارس و دانشگاه‌ها آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه تدریس واحدهای درسی «مهارت زندگی» به رشته‌های کاردانی و کارشناسی ابلاغ شده است، اضافه کرد: سامانه کشوری رصد وضعیت اعتیاد طی سه ماهه نخست امسال اجرایی می‌شود.