به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حمیدرضا شیخ الاسلام، مدیر کل آموزش و پرورش استان قم امروز در دیدار با آیت الله اعرافی، رئیس جامعه المصطفی عنوان کرد: استان قم دارای 226 هزار دانش آموز است که از این میان، 203 هزار دانش آموز در شهر قم و تنها 23 هزار دانش آموز در مناطق خلجستان جعفرآباد و کهک مشغول به تحصیل هستند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم تصریح کرد: آموزش و پرورش استان قم این افتخار را دارد که در دوره ابتدایی در دورترین مناطق استان قم، حتی یک دانش آموز بازمانده از تحصیل ندارد.

شیخ الاسلام افزود: آموزش و پرورش استان قم مدرسه‌ای با سه دانش‌آموز و یک معلم دارد و خدمات آموزشی را به دورترین نقاط استان ارائه می دهد.

وی بیان داشت: سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش منجر به 6 ساحت شده است که تربیت دینی و اخلاقی، تربیت سیاسی و اجتماعی، تربیت زیستی و بدنی، تربیت هنری و زیبا شناختی، تربیت اقتصادی و حرفه ای، تربیت علمی و فناوری، ساحت هایی هستند که تعلیم و تربیت دانش آموزان بر اساس آنها صورت خواهد گرفت.

شیخ الاسلام افزود: اولین ساحت شامل تربیتی اخلاقی و عبادی دانش آموزان است و آموزش و پرورش با تشکیل کمیته های دانش آموزی به نحوه اجرای ساحت های سند تحول کمک می کند.  

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم افزود: تلاش آموزش و پرورش بر این است که سند تحول بنیادین را در اکثر مدارس قم اجرایی کند و راهکارهای اجرایی این سند نیاز به ساحت های آن دارد.

شیخ الاسلام یادآور شد: 200 مدرسه در سطح استان جزء مدارس امین هستند که بحث ارتقای معنوی، خودشناسی و مهارت و همچنین ارتقای اخلاقی برای دانش آموزان این مدارس ارائه می شود.

وی با بیان این که ساحت دوم سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش، ساحت اجتماعی و سیاسی دانش آموزان است، گفت: تلاش در نهادینه کردن رسوم اسلامی و بهتر زیستن از جمله فعالیت های آموزش و پرورش در این عرصه است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم تصریح کرد: استان قم متأسفانه کمترین فضای آموزشی را در کشور دارد و تراکم دانش آموزان به ویژه در مدارس ابتدایی بالاست.

شیخ الاسلام افزود: پیگیری های مثبتی برای ایجاد مدارس نوساز صورت گرفته است، به طوری که در ظرف مدت 28 ماه، 42 مدرسه مقاوم سازی و 43 مدرسه احداث شد.

وی با بیان این که ما شاهد کمبود فضاهای آموزشی در مدارس پردیسان بودیم، عنوان کرد: امروز با تلاش آموزش و پرورش، تراکم دانش آموزان قمی در دوره ابتدایی نزدیک 31 است و در دوره راهنمایی و متوسطه 28 نفر است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم ساحت تربیتی و زیستی را از دیگر ساحت های سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش ذکر کرد و اظهار داشت: ساحت تربیت حرفه ای و اقتصادی از دیگر ساحت های سند تحول است که با تلاش آموزش و پرورش و دانش آموزان، 75 نمایشگاه در 75 هنرستان و فنی و حرفه ای قم دایر است.

شیخ الاسلام ادامه داد: ساحت تربیت علمی و فناوری از جمله ساحت های سند تحول آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش سعی دارد که تکنولوژی روز را در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش جهت ارتقای سطح علمی و فناوری دانش آموزان، 300 لپ تاپ در اختیار دانش آموزان سال ششم قرار داده است.

شاخص انتخاب معلم نمونه ساحت های 6گانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است/دیدار جمعی از فرهنگیان قمی با مقام معظم رهبری در هفته معلم

مدیر کل آموزش و پرورش استان قم تصریح کرد: شاخص انتخاب معلم نمونه در هفته معلم ساحت های شش گانه سند تحول آموزش و پرورش است.

شیخ الاسلام با بیان این که در روز 13 اردیبهشت، تعدای از فرهنگیان قم به خدمت مقام معظم رهبری (مدظله) می رسند، گفت: آموزش و پرورش استان قم با قوت و قدت بیشتر در جهت تحقق و اجرایی کردن سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش حرکت می کند.

وی با اشاره به خدمات آموزش و پرورش در ایام نوروز،یادآور شد: در ایام نوروز، 4 هزار کلاس در 400 مدرسه استان در خدمت زائرین نوروزی بود که 470 هزار نفر در این کلاس ها اسکان یافتند.