به گزارش خبرگزاری برنا از قم، غلامرضا جانقربان با اشاره به وضعیت بافت‌های فرسوده شهری در قم، لزوم توجه مسئولان استان به رفع مشکلات بافت‌های فرسوده را خواستار شد و گفت: بیش از هزار و ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده شهری در قم وجود دارد که عمده آن، مناطق قدیمی و سنتی قم را شامل می شود.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ و حراست از فرهنگ اصیل و سنتی شهر تصریح کرد: فرهنگ اصیل و اصلی شهر قم در مناطقی است که امروزه به فضاهای نامناسب شهری تبدیل شده و مشکل جابجایی جمعیت را به دوش می‌کشد.

سرپرست امور معماری و شهرسازی شهرداری قم با بیان اینکه خالی شدن این فضاهای سنتی و قدیمی شهر تبعات زیادی را در آینده خواهد داشت افزود: خالی شدن بافت‌های فرسوده از سکنه مسائل و بزه‌های اجتماعی را به دنبال دارد و شهرداری به تنهایی نمی‌تواند از بروز این مشکل در شهر جلوگیری کند.

وی به خالی شدن بیش از ۱۰ درصد بافت های فرسوده شهر قم از سکنه اشاره و خاطرنشان کرد: مسئله تقویت بافت‌های فرسوده مسئله‌ای بین بخشی بوده که نیازمند عزم استان است.

جانقربان تعریف محرک‌های توسعه برای تقویت بافت‌های فرسوده شهری را مورد توجه قرار داد و گفت: فرهنگ اصیل شهر قم و پایه شهری در عمده بافت‌های فرسوده شکل گرفته و باید نسبت به حفظ و تقویت این فضاهای مهم شهری اقدامی جدی صورت گیرد.