به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید مهدی صادقی استاندار قم در سومین روز از سفر خود به استان گانسوی چین، با استقبال رسمی فرماندار و نماینده حزب حاکم چین، وارد شهر خودمختار و مسلمان نشین لین شیا شد.

بررسی روند اجرای تفاهم نامه قبلی همکاری قم با لین شیا در حوزه های فرهنگی و گردشگری از جمله شرکت در نمایشگاه غذای حلال، ایجاد رشته زبان فارسی در دانشگاه لین شیا و متقابلا ایجاد زبان چینی در دانشگاه های قم از مهم ترین دستور کار نشست مشترک استاندار قم و هیات همراه با فرماندار و مقام های بخش های دولتی و خصوصی لین شیا بود که در محل فرمانداری این شهر برگزار شد.

فرماندار لین شیا در این جلسه با ابراز خرسندی از گسترش روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی استان قم با شهرهای مسلمان نشین چین، از پیگیری های صورت گرفته در زمینه اخذ مجوز از دولت مرکزی چین برای ایجاد رشته آموزش زبان فارسی در دانشکده فناوری شهر لین شیا خبر داد و گفت: از سال جاری پذیرش دانشجو در این رشته با ظرفیت 45 تن انجام می شود.

بازدید از مدرسه علمیه شهر لین شیا و دیدار با طلبه های علوم دینی از دیگر برنامه های کاری استاندار قم در سفر به شهر لین شیا بود.

شهر لین شیا شهری دارای حکومت خودمختار در استان گانسو با جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 200 هزار تن می باشد. 60 درصد از جمعیت این شهر را مسلمانان تشکیل می دهند. تولیدات کشاورزی، صنایع تبدیلی و غذایی با محوریت تولید غذای حلال از توانمندی های این شهر است.

استاندار قم 19 تیرماه سال جاری که بنا به دعوت رسمی استاندار گانسوی چین به این کشور سفر کرده است با حضور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی سرمایه گذاری و تجارت شهر لنژو از غرفه جمهوری اسلامی ایران که توسط تجار قمی تجهیز شده بود بازدید کرد.