به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله عباس کعبی در دیدار جمعی از شیعیان الجزایر در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اظهار کرد: جمهوری اسلامی امتداد نهضت پیامبر(ص) است و امت اسلامی در طی تاریخ مراحل متعددی را طی کرده‌اند و این اشتباه است که انقلاب ایران را با انقلاب فرانسه، نیکاراگوئه و حتی بیداری اسلامی مقایسه می‌کنند.

وی افزود: شروع انقلاب اسلامی چه از نظر رهبری، مردم و نخبگان در حقیقت مجسّم کردن تاریخ اسلام بوده است، به طوریکه تاریخ اسلام دارای مراحلی است که مرحله نخست آن تاسیس بود که به مدت 23 سال به طول انجامید .

نویسنده کتاب «حقوق بین‌الملل اسلامی » ادامه داد: مرحله دوم استقرار و حفاظت از اسلام نبوی بود که همیشه محافظت مهمتر از تاسیس است، چرا که نیازمند تلاش‌های فراوانی است و معتقدیم که حافظ اسلام امام علی(ع) بوده است.

وی خاطرنشان کرد: مرحله سوم تاریخ اسلام مرحله ثبات و غفلت از انحطاط است و سپس عصر بازگشت به اسلام و اصلاح نامیده می‌شود.

کعبی گفت: در این مرحله همه چیز در اسلام قابل پیشرفت است یعنی هر آنچه نیاز داریم را می‌توانیم به دست آوریم ، اقدامات افرادی مانند سید جمال‌الدین اسدآبادی و محمد عبده در همین راستا بود، به طوریکه معتقد بودند، راه حل رسیدن به پیشرفت و عدالت و آزادی در اسلام ایستادگی و مقاومت است و در همین زمان بود که انقلاب به وقوع پیوست و این مرحله در حقیقت همان مرحله چهارم است که در این زمان علمای مصلح بزرگی وجود داشتند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در این رویارویی انقلاب اسلامی ایران با رهبری امام خمینی(ره) و حمایت مردمی رقم خورد و نهضت جهانی امام خمینی(ره) با پایان عمر استبداد و استکبار شکل گرفت.

وی تصریح کرد: اسم کشور الجزایر همیشه یادآور جهاد،‌مقاومت ایستادگی بر ضد استکبار، استعمار و استبداد است و ما همیشه شاهد شور انقلاب جوانان این کشور آفریقایی بوده‌ایم.