به گزارش خبرگزاری برنا از قم، معصومه ظهیری امروز در کارگروه زنان و خانواده که در سالن جلسات معاونت سیاسی استانداری قم برگزار شد،‌ با اشاره به تدوین سند برنامه راهبردی بخش زنان و خانواده استان قم اظهار کرد:‌ پنج برنامه توسعه را در زمینه زنان و خانواده پشت سر گذاشتیم و در آخرین روزهای برنامه توسعه پنجم قرار داریم، به طور طبیعی اسناد باید مسیر کمال و تعالی را بگذرانند و مکمل یکدیگر باشند.

وی خاطرنشان کرد:‌ سند برنامه راهبردی بخش زنان و خانواده استان قم با توجه به بازخوردگیری از برنامه‌های گذشته تدوین شده و خلاهای موجود، در برنامه توسعه ششم در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری قم با اشاره به موارد مورد نظر در برنامه گفت:‌ حوزه‌های خانواده، آموزش، مشارکت اقتصادی، تأمین اجتماعی، بهداشت و سلامت و آسیب‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد در این سند در نظر گرفته می‌شوند، البته در برنامه پیشین گام‌هایی در این بخش برداشته شده است.

وی مباحث پیش، هنگام و پس از ازدواج را از دیگر موارد این برنامه ذکر کرد و افزود: بالارفتن سن ازدواج و کاهش آمار ازدواج را شاهد هستیم که به مسئله اشتغال و فعالیت اجتماعی باید در این بخش توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: آمار تجرد قطعی دختران و پسران استان قم نسبت به استان‌های دیگر پایین‌تر است ولی افزایش سن ازدواج آسیب‌های خاص خود را دارد، در روستاها بحث تجرد قطعی و نداشتن امید به ازدواج در مورد دختران رو به فراوانی است بنابراین در برنامه‌ها باید بحث ازدواج شهری و روستایی در نظر گرفته شود.

ظهیری با اشاره به راهکارهایی در زمینه افزایش آمار ازدواج گفت: در این بخش باید به آموزش و پژوهش، کارهای تبلیغی و ترویجی، تبلیغات، افزایش سطح آموزه‌های خانواده‌ها و آموزش عالی توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از طلاق‌ها ناشی از افسردگی، اضطراب‌ها و استرس‌ها و نداشتن عکس‌العمل‌های مناسب در مورد تصمیم‌گیری‌ها است، بنابراین چرخه‌ای در مورد سلامت روحی و روانی و مسئله ازدواج و طلاق وجود دارد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری قم عنوان کرد: راهکارهایی در مورد افزایش سواد، آموزش و تأثیرگذاری آموزش‌ها و اطلاعات عمومی در زمینه سلامت خانواده در نظر گرفته می‌شود، چالش‌ها،‌ کمبود امکانات و بودجه‌ها از موارد مهم در این بخش است.

وی تاکید کرد: استان قم باید به استانی تبدیل شود که حداکثر ازدواج و حداقل طلاق در آن وجود داشته باشد و این فرهنگ در استان به عنوان ام القرای جهان تشیع گسترش پیدا کند.

ظهیری با بیان اینکه در زمینه فرهنگ‌سازی برای کاهش آمار طلاق در همه موارد باید کار شود، گفت:‌ توان‌افزایی و حضور مفید و موثر زنان در جامعه از جمله این موارد است، یکی از نقاط ضعف پنج برنامه گذشته حضور نداشتن مفید و موثر زنان در کارآمدی‌های اجتماعی بوده بنابراین در برنامه ششم توسعه نقش‌آفرینی زنان از جمله اشتغال در نظر گرفته می‌شود.