به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حسین شیرازی دراین خصوص گفت: فراخوان ثبت‌نام در جشنواره ابداعات و اختراعات  گوهرنگ  تا 5 آذر ماه ادامه دارد و مخترعان استان‌های قم، البرز ، تهران ، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و اصفهان می­توانند با مراجعه به وبگاه بنیاد نخبگان استان قم و یا تماس با دبیرخانه جشنواره اقدام به ثبت نام نمایند.

وی ادامه داد: جشنواره کوهرنگ  شامل چهار بخش‌ داوری ، تجاری‌سازی، تسهیل‌گران و کارگاه‌های تخصصی است.

دبیرجشنواره اختراعات کوهرنگ به شرایط شرکت در بخش داوری جشنواره اشاره کرد گفت: کسانی که اختراع آنها به ثبت رسیده و حداکثر سه سال از زمان ثبت آن نگذشته باشد، می‌توانند در این جشنواره منطقه‌ای شرکت کنند.

شیرازی ادامه داد: اختراعاتی که در فرآیند داوری حدنصاب امتیاز لازم را کسب نمایند می توانند از جایزه نقدی، تسهیلات تجاری‌سازی و ثبت شرکت دانش‌بنیان استفاده نمایند.

وی افزود: میزان تازگی اختراع در سطح ملّی وبین‌المللی ، طول عمر فنّاوری حاصل از اختراع ، آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از به‌کارگیری اختراع ، چگونگی مستندسازی فرایند رشد اختراع، قابلیت ورود به بازار و ارزش افزودة اقتصادی و اجتماعی حاصل از تجاری‌سازی اختراع ملاک عمل داوران می باشد.

شیرازی گفت: در بخش تجاری سازی اختراعاتی که در سال های گذشته با کسب حد نصاب امتیاز به عنوان اختراع سطح سه یا دو  انتخاب شده‌اند  و محصول خود را تجاری کرده باشند می توانند محصولات خود را ارائه نمایند تا امکان جذب سرمایه‌گذار برای مخترعان  فراهم ‌شود .

وی خاطرنشان کرد: در بخش کارگاه های تخصصی  استادان  متخصص در قالب کارگاه‌ به مخترعان آموزش‌هایی را در زمینه ثبت بین الملی اختراعات و ثبت پتنت  و ...ارائه می‌دهند.

شیرازی مقدم افزود: در بخش تسهیل گران با دعوت از ارگان ها و دستگاه های ارائه دهنده تسهیلات و عقد تفاهم نامه به تجاری سازی اختراعات شتاب داده می­شود.

دبیر ستاد جشنواره کوهرنگ به تمهیدات  بازدید  از جشنواره کوهرنگ  اشاره کرد و گفت: تدبیر شده است تا جشنواره اختراعات کوهرنگ  همزمان با نمایشگاه فناوری های نرم پارک علم و فناوری در هفته پژوهش برگزارشود تا  شور بیشتری به جشنواره بخشیده شود.

وی یادآور شد: تاکنون شش دوره جشنواره کوهرنگ برگزار شده است و 35 نفر از مخترعان استان قم با کسب سطح سه بنیاد از حمایت‌های ویژه و تسهیلات بهره برده‌اند.

شیرازی در پایان عنوان کرد: این جشنواره فرصتی خواهد بود تا سطح اختراعات از نظر نوآوری و قابلیت تجاری سازی ارزیابی و بررسی شود و ان شاء الله با ارائه تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان شکل بگیرد.