به گزارش خبرگزاری برنا از قم، جلسه جشنواره غذای حلال امروز با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان در سالن جلسات دفتر معاونت سیاسی امنیتی استانداری برگزار شد.

معصومه ظهیری مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قم در ابتدای این جلسه با اشاره به برگزاری جشنواره غذا در استان اظهار کرد: پیش از این هم جشنواره‌هایی برای غذای سالم و مشاغل خانگی با همکاری دستگاه‌های مختلف در استان قم برگزار شده بود.

وی ادامه داد: غذا و آشپزی منحصر به بانوان نیست و مردان هم می‌توانند در جشنواره غذای حلال استان قم شرکت کنند، این جشنواره در بهمن ماه برگزار می‌شود و در جشنواره به دنبال نشان دادن ظرفیت غذای حلال هستیم، همچنین در جشنواره غذای حلال ایجاد یک فضای شاد هم دنبال می‌شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قم افزود: در جشنواره غذای حلال می‌توانیم غذاهای ساده، آسان و پرکیفیت را هم به خانواده‌ها آموزش بدهیم، در این جشنواره می‌توانیم که عرضه، آموزش و فعالیت عام المنفعه را در کنار یکدیگر داشته باشیم.

روح‌الله شاه نظری مدیر امور رفاهی زائرین استانداری قم در ادامه این جلسه با اشاره به زمان حضور مسافران در استان اظهار کرد: عدم ایستایی زائرین در قم یکی از معضلات استان است، زائرین کمتر در قم اقامه دارند و عرضه غذای مناسب می‌تواند نقش مهمی را در افزایش زمان اقامت زائرین در قم داشته باشد.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های قم هنوز به مردم کشور عرضه نشده است، تبلیغ آموزه‌های دینی را می‌توانیم در بخش گردشگری استان داشته باشیم، همچنین توجه به این بخش اشتغالزایی زیادی را به دنبال دارد، امروزه زائرین خارجی زیادی از کشورهایی همچون پاکستان، هند و افغانستان به قم مشرف می‌شوند و باید فعالیت‌های جدی را در خصوص این زائرین داشته باشیم.

علی رضایی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم در بخش دیگری از جلسه جشنواره غذای حلال گفت: سازمان میراث فرهنگی جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری را از 11 تا 13 آذر در اصفهان برگزار کرد و هدف این جشنواره معرفی غذای سنتی هر استان بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در خانواده‌های امروزی این است که غذاهای سنتی رو به فراموشی است، هدف جشنواره غذای حلال باید این باشد که خانواده‌ها دوباره به غذاهای سنتی روی بیاورند، برای رسیدن به این هدف باید بر روی کودکان و فرزندان کار کنیم تا آن‌ها به غذاهای سنتی کشورمان تمایل پیدا کنند.