به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امروز در درس خارج اصول خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) اظهار کرد: عقل انسان بر او حاکم است که حساب و کتاب، مصالح و مفاسد و حسن و قبح را می‌فهمد، اگر انسان امور زندگی را دست عقل دهد لغزش نمی‌کند البته منظور عقل شیطانی نیست.

وی خاطرنشان کرد:‌ اگر انسان زندگی را به هوا و هوس بسپارد، عقل اسیر می‌شود در این صورت عقل در اختیار خودش نیست و انسان نمی‌تواند بر اساس عقل تصمیم بگیرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه انسان‌هایی هستند که عقل دارند ولی عقلشان اسیر هوا و هوس است گفت: هوا و هوس فرد مؤمن از عقل تأثیر می‌پذیرد، بشر باید هوا را معتدل کند بشر ممزوجی از عقل و هوا است اگر بشر هوای مطلق باشد، حیوان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ انسان از اجزای مختلف آفریده شده، جزئی عقل و جزئی دیگر هوای نفس است زندگی باید به دست عقل باشد زیرا عقل هوای نفس را معتدل می‌کند.

آیت‌الله سبحانی عنوان کرد: دورانی به حوزه آمدید که همه چیز فراهم است در دورانی در صحن درس‌ها آموزش داده می‌شد و مرحوم آیت‌الله بروجردی با ساختن مسجد و آیت‌الله گلپایگانی با ساختن مدرسه مشکلات را حل کردند.