به گزارش خبرگزاری برنا از قم، دکتر میلانی امروز در کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو طی سخنانی ابراز داشت: این کمیته طی دو سال گذشته فعال شده که اثرات بسیاری در کاهش مصرف غیرمنطقی دارو و همچنین اصلاح تجویز نسخ داشده است.

وی افزود: برگزاری این جلسات از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاکنون توانسته ایم 15 جلسه اصلی و همچنین کمیسیون های تخصصی را برگزار کنیم.

وی عنوان داشت: در این جلسات مصوبات و پیگیری های لازم انجام شده و عمده مسائل مطرح شده در خصوص جلوگیری از تجویز آنتی بیوتیک بوده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: یکی از کمیته های موفق در سطح دانشگاه همین کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو بوده که مرهون تلاش های گسترده و همچنین پیگیری های لازم از سوی همه اعضا بوده است.

دکتر میلانی تصریح کرد: در دو محور عمده فعالیت شده یکی موضوع آموزش و فرهنگ سازی بود که باید در همه ابعاد این اقدام انجام شود.

وی افزود: برای مردم اطلاع رسانی صورت گرفته و یکی از فضاهایی که از آن استفاده کردیم مدارس بوده که با همکاری آموزش و پرورش نتایج خوبی را در فرهنگ سازی مصرف صحیح دارو گرفته ایم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم به برگزاری جشنواره های غذا و دارو اشاره کرد و گفت: در این زمینه جشنواره های متعددی برگزار شده که در جشنواره اخیر 1500 اثر به دبیرخانه ارسال و اثرات برتر تجلیل شدند.

دکتر میلانی گفت: در این زمینه برای رابطین آموزش و پرورش و بهداشت و همچنین مسئولان فنی و تکنسین های داروخانه ها نیز جلسات آموزشی برگزار شده تا بتوانیم در ارائه مصرف منطقی دارو بکوشیم.

وی عنوان داشت: در زمینه تجویز و مصرف منطقی دارو، ورود خوبی داشته ایم به گونه ای که آماری که تنظیم و اعلام شده حکایت از این دارد که شاخص ها در سال 92 در سطح بیماری های دریافت کننده آنتی بیوتیک 42 درصد بوده که با فعالیت های صورت گرفته و همچین اثرات برگزاری این کمیته، در سال جاری به 35 درصد رسیده که حکایت از کاهش مصرف آنتی بیوتیک در استان را دارد.