به گزارش خبرگزاری برنا از قم به نقل از ستاد خبری اولین دوره مسابقات قرآن طلاب جهان اسلام حجت‌الاسلام و المسلمین محمد فاکر میبدی، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) با اشاره به برگزاری این مسابقات در روزهای دوم تا ششم اردیبهشت در قم گفت: اصل مسابقه برای احراز توانمندی افراد در مراکز مختلف و در کشورهای مختلف امری لازم است و از اینکه حوزه علمیه متولی برگزاری مسابقات طلاب جهان اسلام شده است جای قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه مسابقه سبب ایجاد انگیزه و تعیین اهداف کوتاه مدت برای رسیدن افراد توانمند به مراحل بالاتر است اظهار کرد: در مسابقات قرآنی علاوه بر نفس برگزاری مسابقه و مطلوبیت آن، نشان‌دهنده اهتمام به قرآن کریم به عنوان کلام الهی است و از درجه اهمیت والاتری برخوردار است.

این قرآن‌پژوه تصریح کرد: قرآن کریم اشرف موضوعات است بنابراین فی نفسه برگزاری مسابقه با این موضوع وحضور در این نوع مسابقات، ارزش ذاتی دارد به خصوص اینکه این مسابقات از لفظ عبور کرده و وارد محتوا و تدبر در قرآن شود.

فاکر میبدی برگزاری مسابقات قرآن طلاب جهان اسلام در ایران را نشانه رویکرد قرآنی حوزه‌های علمیه شیعه به قرآن کریم دانست و اظهار کرد: این مسئله نشانه اهتمام مدیران و مسئولان حوزه قرآن کریم و انس حوزویان با قرآن است.

فاکر میبدی تصریح کرد: باید تفسیر و محتوا و معنای قرآن کریم در این مسابقات به متاسبقان و مخاطبان ارایه شود تا بر توانایی علمی و عملی آن در پرتو چنین همایشات و مسابقاتی افزوده شود.

یادآور می‌شود اولین دوره مسابقات قرآن طلاب جهان اسلام دوم تا ششم اردیبهشت با حضور 60 طلبه از 42 کشور در مدرسه علمیه امام کاظم برگزار خواهد شد.