به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید امیر سامع در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قم با اشاره به مدیریت منابع آب اظهار کرد: شهرداری در مدیریت منابع آب نقش دارد، شهرداری به دنبال کاشت گونه‌های گیاهی سازگار با وضعیت شهر قم است و برای کسب آخرین اطلاعات، طرح مطالعاتی سه ساله را تدوین کردیم تا گونه‌های سازگار با قم را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: مشاور در موضوع درخت‌ها، درختچه‌ها و گل‌های فصلی سازگار با شهر قم مطالعات می‌کند، برای این پروژه در دو و نیم هکتار کار کشت انجام می‌شود و مشاور در بحث مصرف آب و علف‌های هرز برنامه ریزی می‌کند.

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم افزود: به دنبال تامین منابع آب مطمئن برای فضای سبز شهری هستیم، سهمیه آب پسماند برای شهرداری تخصیص داده شده است، اما تاکنون موفق به عقد قرارداد در این زمینه نشدیم، به دنبال این هستیم که در جاهایی که ممکن هست، از آب پسماند استفاده کنیم و در عرصه‌های جنگلی و اطراف شهر موضوع استفاده از آب پسماند دنبال شود.

سامع با اشاره به ضرورت ساماندهی انهار شهر قم اظهار کرد: سعی کردیم که برای این کار از کمترین مصالح استفاده کنیم و پیگیر این قضیه هستیم، این انهار ظرفیت‌های محیط زیستی دارند و درخت‌های چند ساله با انهار احیا می‌شوند.

وی ادامه داد: چاه‌های جذبی را در نقاط مختلف شهر حفر می‌کنیم، آمار دقیقی در خصوص تعداد این چاه‌ها موجود نیست، براساس برآوردها بیش از چهار هزار چاه جذبی در سطح شهر قم داریم و این چاه‌ها باید همیشه تحت کنترل باشند.

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم افزود: پساب خاکستری یک ظرفیت است، اکنون 60 درصد ظرفیت کانال‌ها با این پساب اشغال شدند، در حالی که بارندگی نداریم، باید یک فکری به حال این پساب‌های خاکستری کرد.

سامع با اشاره به سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اظهار کرد: این سازمان تاریخچه 20 ساله دارد و سازمان پارک‌ها یک سازمان تخصصی است و به دنبال کاشت گونه‌های گیاهی سازگار با بوم قم در این شهر هستیم.

وی ادامه داد: کمتر از نیم درصد فضای سبز شهر قم، چمن است و در پروژه‌های اخیر فضای سبز شهرداری قم، سطح چمن به حداقل رسیده است، در بحث کاشت فضای سبز در قم به نتایج مطالعات قبلی توجه می‌شود.

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم در پایان خاطرنشان کرد: در برخی از مناطق شهر قم به دلیل بافت متراکم و تراکم جمعیت نیازمند احداث شبکه فاضلاب هستیم و این موضوع باید در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار بگیرد.