به گزارش خبرگزاری برنا از قم، دکتر محمد کاظم رحمتی در نشست علمی تراث امامیه در سنت زیدیه که در کتابخانه علامه مجلسی مرکز تحقیق و پژوهش میراث مکتوب شیعه در قم برگزار شد ، در سخنانی با اشاره به رونمایی از کتاب اقرار الصحابه تالیف ابن المشهدی (متوفای بعد از سال ۵۸۰ قمری) در این نشست اظهار داشت: این کتاب مربوط به بخشی از سنت اهل امامیه در خصوص مسئله امامت است که مولف سعی کرده با رویکرد انتخاب برخی روایات از شیخ صدوق، شیخ مفید و شیخ طوسی و همچنین برخی کتاب‌های دیگر که در موضوع افضلیت و اعلمیت امیرالمومنین علیه السلام به نقل از اهل سنت در میراث شیعه آمده، جمع‌آوری کند.

وی ابراز داشت: این مطالب در حقیقت در تراث روایی اهل سنت موجود می باشد که وارد کتب روایی شیعه شده است و توجه این کتاب به این مسئله معطوف شده که البته کتابی تخصصی برای محققان به شمار می رود.

رحمتی بیان داشت: برای کسانی که در حوزه تاریخ شیعه و حدیث امامیه تحقیق می کنند این کتاب می تواند ارزشمند باشد البته ممکن است استفاده عمومی نداشته باشد وکتابی تخصصی در حوزه حدیث است .

وی با اشاره به ایام سالگرد ارتحال علامه مجلسی بیان داشت: علامه مجلسی از شخصیت هایی است که در حوزه حدیث آثار متعددی همچون کتاب بحارالانوار دارد که البته کتاب مرآه العقول بیش از سایر کتب ایشان تبحر علامه مجلسی در حوزه حدیث را نشان می دهد که چه پهلوانی در این عرصه است.

عضو هیات علمی دانشنامه جهان اسلام ابراز داشت: علامه مجلسی با آن شخصیت عظیم علمی در کنار کتاب های تخصصی که به نگارش در آورده ؛ کتابهایی به زبان فارسی نیز دارد که قابل استفاده برای عموم است و این مسئله نشان می دهد ایشان در عین حالی که چهره علمی برجسته است اما آثاری نیز از خود به جای گذاشته که برای عموم مردم قابل استفاده است.

رحمتی ادامه داد: کسانی که به مرحله ی علمی علامه مجلسی می رسند ممکن است تنها با جامعه علمی در اتباط باشند اما علامه مجلسی هم با جامعه علمی و هم با عموم مردم با نگارش کتابهای مختلف ارتباط برقرار کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رمضان سال آینده ۱۴۰۰ سال از سالروز شهادت امیرالمومین می گذرد افزود: از آنجا که شخصیت امیرالمومنین علیه السلام مورد احترام شیعه و سنی و همه مذاهب است و باید به این بهانه به فکر برنامه‌هایی باشیم که مشترکات بیشتر مورد تاکید قرار بگیرد به خصوص در فضای امروز که ممکن است برخی از مسائل تفرقه افکنانه مطرح شود.

عضو هیات علمی دانشنامه جهان اسلام اضافه کرد: شخصیت امام علی علیه السلام این امکان را به ما می دهد همگان گرد ایشان جمع شویم و باید از این فرصتی که سال آینده پدید خواهد آمد با استفاده از رسانه ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و گام هایی بلند در راستای شناختن بیش از پیش شخصت امام اول شیعیان برداریم.

در ابتدای این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین سید حسن موسوی برجردی مدیر کتابخانه علامه مجلسی در سخنانی اظهار داشت: یکی از برنامه های این مجموعه چاپ کتابهایی است که تا کنون انتشار نیافته اند و یا اگر در گذشته چاپ شدند ، چاپ سنگی و یا سربی داشتند.

وی گفت: کتابهایی که چاپ می شوند محدود هستند و در حال حاضر نسخ زیادی پس از تحقیق و پژوهش توسط محققان آماده چاپ است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد انتشار انها باشیم.

حجت الاسلام موسوی برجردی افزود: بنا داریم پس از چاپ هر کتاب نشستی علمی با محوریت یکی از مباحث درج شده در آن کتاب برگزار کنیم که نشست علمی تراث امامیه در سنت زیدیه ؛ دومین نشستی است که در کتابخانه علامه مجلسی برگزار می شود.

در این نشست از کتاب اقرار الصحابه تالیف ابن المشهدی با حضور آیت الله نجم الدین طبسی و آیت الله سید محمدرضا حسینی جلالی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم رونمایی شد.