به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا یوسفی از برگزاری مدرسه تابستانی اسلام و آزادی با محوریت اقتصاد ،حقوق و سیاست توسط دانشگاه مفید در تیر ماه 97 خبر داد.

وی اظهار داشت: مؤسسه اسلام و آزادی که سال 2011 در استانبول توسط گروهی از مبتکران مسلمان تشکیل شد این هدف را دنبال می کند که رابطه اسلام و آزادی در حوزه های مختلف را بررسی کند که البته تاکید اصلی آن بر محور آزادی اقتصاد و بازار از منظر اسلام می باشد.

دبیر مدرسه تابستانی اسلام و آزادی افزود: این مؤسسه شبکه ای تحت عنوان«ILSU» شکل داده و سالانه در کشور های مختلف اسلامی مدرسه تابستانی و کارگاه هایی در این زمینه با حضور متفکران و اندیشمندان برگزار می نماید.

وی با بیان اینکه در سال 2013 در اسلام آباد پاکستان،سال 2014 در استانبول ترکیه، سال 2015 در مراکش کنفرانس هایی با حضور متفکران مسلمان برگزار گردیده است ابراز کرد: سال جاری ایران را به عنوان محل برگزاری یکی از مدرسه های تابستانی انتخاب کرده اند و بر این اساس دانشگاه مفید برگزار کننده آن خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی تصریح کرد: این کارگاه از 16 تا 20 جولای مصادف با 25 تا 29 تیر ماه 97 در 4 روز توسط دانشگاه مفید با حضور اساتید و دانشجویان خارجی و داخلی برگزار می شود.

وی ابراز داشت: رابطه دین و آزادی و جنبه های مثبت و منفی آن، دامنه این آزادی در حوزه سیاست، حقوق و اینکه اسلام چه مکانیزم هایی برای حفظ این آزادی های اقتصادی تعیین نموده است مورد توجه این کارگاه تابستانی می باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید گفت: هم چنین موضوع رفاه از منظر دولت اسلامی و بررسی رابطه اهداف شریعت و اقتصاد از محورهای مورد بحث در این کارگاه است.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان اصلی متشکل از محققین جوان دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی هستند که در زمینه موضوعات مرتبط فعالیت می کنند عنوان کرد: طرح کلی برنامه در یک جلسه مشخص با فضایی برای کار گروهی تعریف می شود و این طرح زمینه را برای بحث و گفتگوهای موضوعی و توسعه مهارت ها فراهم می آورد که انتظار می رود فارغ التحصیلان ILSU در پروژه های آینده ای که شامل تحقیق و آموزش عمومی می شوند شرکت کنند؛ پس از این رویداد، آنها می توانند با ارائه مقالات، سخنرانی های عمومی و حضور در رسانه کشورهای خود مشارکت و همیاری نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی افزود: در این راستا نشسست هایی را با برخی مؤسسات فعال در زمینه اقتصاد اسلامی برگزار خواهیم کرد و اعضای کارگاه با پیشرفت های اقتصاد اسلامی در ایران آشنا خواهند شد.