به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت الله مکارم شیرازی امروز در مراسم رونمایی از کتاب«الجامع فی الرجال» که به همت موسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) و توسط حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی به رشته تحریر در آمده است، با اشاره به اهمیت و جایگاه علم رجال گفتند: علم رجال یکی از علوم مهم اسلامی است و منظور از این علم این است که افرادی که در سند روایت آمده است حالشان از نظر وثاقت روشن شود چون اعتقاد به  روایت در صورتی است که تمام رجال سند معتبر باشد.

ایشان افزودند: اگر علم رجال نباشد فقیه و فقاهت هر دو لنگ می شوند چون این علم وضع سند را روشن می کند.

معظم له خاطر نشان کردند: بدون اطلاع از علم رجال نمی توان فتوا داد و قدمی برداشت و این علم پایه محکمی برای فقه و فقاهت است و هر چه می گذرد این علم گسترش بیشتری پیدا می کند.

حضرت آیت الله مکارم در ادامه به 3 ویژگی برتر این کتاب رجالی اشاره کردند و تاکید کردند: ویژگی نخست این کتاب جامعیت آن است که ۱۹ هزار راوی بررسی شده است یعنی مؤلف تمام کتاب های روایی را دیده و راویان را استخراج کرده و مورد بررسی قرار داده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: این کتاب سراغ کتب اهل سنت هم می رود که اگر نام رجال ما در کتاب آن ها برده شده باشد، استخراج کند از این رو اهمیت زیادی به صحیحین می دهد و سوابق رجال شیعی در این کتاب ها را آورده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطر نشان ساختند: ویژگی دیگر کتاب این است که مولف این کتاب، آیت الله زنجانی بسیاری از افراد مجهول الحال را با تحقیق معلوم الحال کرده، یعنی قناعت به مجهول بودن نکرده و به سراغ تحقیق و قرائن رفته است تا بتواند فرد راوی مجهول را از مجهولیت خارج کند.

ایشان در پایان با تقدیر از انجام تحقیقات و اصلاح و تکمیل کتاب الجامع فی الرجال گفتند: حجت الاسلام والمسلمین قزوینی مردی سخت کوش و کوشا در علوم اسلامی هستند  و با تحقیق و زحمت بسیار  این کتاب را زنده کردند.

خاطر نشان می شود: موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) به همت مرحوم آیت الله خزعلی در سال1371 تاسیس شد که تاکنون بیش از100عنوان کتاب و 14عنوان نرم افزار ممتاز کشوری وبین المللی در علوم گوناگون دینی را عرضه کرده است.

لازم به ذکر است: نسخه ی خطی کتاب الجامع فی الرجال اثر آیت الله شیخ موسی عباسی زنجانی از علمای قرن 14هجری قمری است که موسسه ی تحقیقاتی حضرت والیعصر بعد از ده سال کار پژوهشی و تحقیقی آن را در دوازده جلدبه چاپ رسانده است.