به گزارش خبرگزاری برنا از قم، محمدرضا فخاریان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان قم با اشاره به سیاست کلی بخش سلامت اظهار کرد: همگانی ساختن بیمه پایدار با بیمه سلامت محقق شد. سازمان بیمه سلامت حدود 40 میلیون بیمه شده در کشور دارد که 85 درصد به صورت رایگان بیمه شدند و حدود 20 میلیون نفر روستایی زیرپوشش بیمه سلامت هستند.

وی ادامه داد: برای سازمان بیمه سلامت یک برنامه عملیاتی تدوین شد، این برنامه 9 هدف راهبردی و 3 هدف عملکردی و 327 اقدام داشت، از جمله اهداف راهبردی سلامت، استقرار راهنماهای بالینی، تامین منابع پایدار و استقرار کامل سازمان الکترونیک است.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم افزود: افزود: 85 درصد منابع این سازمان از بودجه‌های دولتی است و در این راستا رفع هم پوشانی بیمه ای اهمیت زیادی دارد، منظم کردن پرداخت به مراکز طرف قرارداد را در سال جاری در دستور کار داریم و در این راستا در استان قم به بیمارستان‌های دولتی تا تیرماه، بیمارستان‌های خیریه و داروخانه‌های خاص تا خردادماه و داروخانه‌های عمومی تا اردیبهشت ماه به صورت علی الحساب پرداخت داشتیم.

فخاریان، راه اندازی مرکز 1666 را از اقدامات سازمان بیمه سلامت دانست و تصریح کرد: ارائه مشاوره در خصوص بیمه و ارائه خدمات همچون تائید دارو و پزشک خانواده و تعویض دفترچه از جمله کارکردهای این مرکز است، هم اکنون تائید بسیاری از داروها از طریق اینترنت توسط بیمه سلامت صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: برنامه حذف دفترچه در مراکز دولتی جزو برنامه‌های آینده سازمان بیمه سلامت است، همچنین 6 میز خدمت در این سازمان در استان قم مستقر شد و  سعی می‌کنیم که امور خدمت رسانی به بیمه شدگان را تسهیل کنیم و صدور دفترچه کارمندی از طریق تلفنی را در دستور کار داریم، چون تمدید آن نیازی به مراجعه بیمه شده ندارد.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم افزود: افزود: تعداد بیمه شدگان این سازمان در استان 357 هزار نفر است و سازمان پنج صندوق بیمه دارد، در استان قم، صندوق کارکنان دولت 62 هزار بیمه شده، صندوق بیمه روستایی 49 هزار بیمه شده، صندوق سایر اقشار 64 هزار بیمه شده، صندق بیمه همگانی رایگان 167 هزار بیمه شده و صندوق بیمه رایگان خویش فرما 113 هزار بیمه شده دارد.

فخاریان با اشاره به وضعیت بیماران خاص استان قم اظهار کرد: بیماری‌های خاص شامل بیماری‌هایی همچون هموفیلی، تالاسمی، پیوند کلیه، دیالیز و ام اس می‌شود و هزار و 256 بیمار خاص در استان زیرپوشش بیمه سلامت قرار دارند که ارائه خدمات به این بیماران به صورت رایگان است.

وی ادامه داد: 223 میلیارد تومان هزینه درمان سازمان بیمه سلامت استان قم در سال 96 بود و خرید خدمت این سازمان در سقف بودجه تدوین شده است. بیمارستان‌های دولتی استان از سال 96 حدود 81 میلیارد تومان از سازمان بیمه سلامت طلب دارند که حدود 40 میلیارد تومان از این بدهی‌ها توسط دولت با اوراق خزانه به دانشگاه علوم پزشکی قم اختصاص پیدا کرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم افزود: افزود: به دنبال کاهش موارد درخواست غیرضروری خدمات درمانی از جمله سونوگرافی در مراکز درمانی استان هستیم و پزشکانی که به این موارد بی توجهی کنند، به آن‌ها تذکر داده و حتی برخورد تا حد تعلیق نیز برای پزشکان خاطی در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سازمان بیمه سلامت استان قم در بخش دولتی ماهیانه 9 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه دارد. میانگین هزینه این سازمان در سال گذشته برای امر درمان در مجموع، حدود 18 میلیارد تومان ماهیانه بود، در چهار ماه نخست سال جاری حدود 60 میلیارد تومان برای درمان بیمه شدگان سازمان در استان قم هزینه شد.