به گزارش خبرگزاری برنا از قم، احمد امیرآبادی در چهارمین جلسه شورای معادن استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: از ظرفیت‌های معدنی استان تاکنون استفاده درستی نشده است.

وی با ابراز ناخرسندی از نامعلوم بودن اولویت‌های سرمایه‌گذاری و اکتشافات معدنی در استان قم افزود: اولویت اکتشافی قم در بخش معدن باید مشخص شود تا از برخی افراط و تفریط‌های استخراج و اکتشاف در محصولات معدنی جلوگیری به عمل آید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی افراط و تفریط‌های موجود در استخراج از منابع معدنی استان گفت: متأسفانه در زمینه استخراج از منابع معدنی استان شاهد برخی زیاده‌روی‌ها هستیم که باید در برابر این قبیل رویه‌ها تدبیری دیده شود.

وی با ابراز تأسف از مدیریت اشتباه استان در استخراج منابع شن و ماسه عنوان کرد: در استخراج معادن شن و ماسه قم شاهد افراط و تفریط‌های زیادی هستیم که همین مسئله سبب نوسان قیمت در مصالح ساختمانی شده است.

امیرآبادی با اشاره به اختیارات قانونی در جبران خسارت‌های ایجاد شده بر اثر فعالیت‌های معدنی عنوان کرد: شورای معادن استان این اختیار را دارد تا یک درصد از منابع حاصل از فعالیت‌های معدنی را برای توسعه و عمران روستاهای اطراف دریافت و در همان مکان هزینه کند.

وی با  انتقاد از برخی اطلاعات غیر دقیق این شورای در مورد بهره‌برداری از برخی معادن استان ابراز کرد: متأسفانه نظرات و مباحث این شورا نادرست بوده و قانع‌کننده نیست و بر مبنای این اطلاعات نمی‌توان اقدام دقیقی انجام داد.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مشکلات ایجاد شده در بهره‌برداری از یکی از معادن استان بیان کرد: به بهره‌بردارانی که دارای اهلیت نبوده نباید مجوز سرمایه‌گذاری در معادن استان داده می‌شد و شورای معادن قم در این زمینه عملکرد مطلوبی ندارد.

امیرآبادی با نامطلوب دانستن آمارهای مبهم و غیر واقعی شورای معادن استان تأکید کرد: شورای معادن استان باید توجه داشته باشد تمام منابع موجود در بخش معادن بیت‌المال بوده و باید آمار و اطلاع دقیقی از تمام هزینه کردها و درآمدهای معدن‌های استان داشته باشد.