به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت‌الاسلام حمید احمدی در دیدار اعضای کمیته فرهنگی ستاد اربعین با آیت‌الله نوری‌همدانی اظهار داشت: ستادمرکزی اربعین به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد و نهادهای مختلف مردمی و عمومی در آن حضور داشته و 13 کمیته تخصصی دارد.

وی افزود: در کمیته فرهنگی و آموزشی 18 دستگاه مختلف از سپاه و سازمان حج و سازمان تبلیغات و گروه‌های مردمی آن عضو هستند و تولیت آن با بعثه مقام معظم رهبری است.

مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین بیان کرد: در آستانه اربعین حسینی قرار داریم و نسبت به سال گذشته 20 درصد موکب‌ها افزایش پیدا کرده است و 2 هزارموکب در عراق و ایران سازمان دهی شده است و 1600 خبرنگار برای مراسم اربعین حسینی دعوت شده و در عراق مستقر می‌شوند.

احمدی عنوان کرد: اصل حرکت‌مان بر‌اساس تاکید مراجع و رهبری است که تکریم مردم عراق به‌عنوان میزبان اصلی و احترام به مرجعیت و دولت عراق است.

وی گفت: با بررسی‌ها و هماهنگی‌های صورت گرفته برای مراسم اربعین حسینی بیش از 3 هزار مبلغ از استان قم در موکب‌ها و اماکن عمومی حضور پیدا کرده و به اقامه نماز جماعت و سخنرانی می‌پردازند.

مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین گفت: هماهنگی بسیار خوبی از طریق سفارت با عراق داریم و همانند دوسال گذشته بسته‌هایی به 600 موکب عراقی اهدا می‌شود، همچنین از هزار منزلی که برای مراسم اربعین میزبان زائران هستند تجلیل می‌شود.

احمدی خاطرنشان کرد: طرح نیابت از شهدا نیز در مراسم اربعین امسال برگزار می‌شود و هر زائری که این مسیر را با پای پیاده می‌رود به نیابت از شهدا شرکت می‌کند که دوستان عراقی در این زمینه مشارکت بسیار خوبی داشتند.