به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید محمدرضا هاشمی در آیین افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف قم در فرهنگسرای جوان این استان، با تاکید بر ضرورت ایجاد کارگروهی برای راه اندازی نمایشگاه دائمی فرش افزود: قول می دهیم تمام مشکلات داخل استانی پیرامون راه اندازی این نمایشگاه با سرعت برطرف شود.

وی با برشمردن مزایای راه اندازی نمایشگاه دائمی فرش قم گفت: آزادی مشتریان در انتخاب، دسترسی راحت به فرش های دستباف، حذف واسطه ها، کاهش هزینه ها، ایجاد مکانی مورد اعتماد برای خریداران، امکان مقایسه قیمت ها و افزایش جذب مشتری از مزایای این نمایشگاه است که در حوزه اقتصادی قم نقش تعیین کننده ای دارد.

طرح احداث نمایشگاه دائمی فرش قم نزدیک عوارضی آزادراه قم - تهران با توجه به حضور سالانه 20 میلیون گردشگر در این استان، در زمینی به مساحت 10 هکتار مصوبه هیات دولت وقت در سال 1389 است که در سال های 90 تا 94 مبلغ 86 هزار و 520 میلیون ریال برای ساخت آن اختصاص یافت.

این طرح تاکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تلاش ها برای تکمیل ساختمان، محوطه سازی و انشعاب های آن برای بهره برداری در دهه فجر سال جاری ادامه دارد.

سرپرست استانداری قم در ادامه از جمله الزامات تحق اقتصاد مقاومتی را کاهش وابستگی به نفت و مردمی کردن اقصاد دانست و گفت: فرش و فرش دستباف از جمله حوزه هایی است که به دلیل فعال بودن 2.5 میلیون تن در این صنعت، جایگاه مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

هاشمی، آلایندگی صنایع را از جمله دغدغه های توسعه صنعتی در استان ها دانست و گفت: فرش دستباف از جمله صنایعی است که هیچگونه آلایندگی نداشته و بدون احتیاج به توسعه زیرساخت ها می توان اشتغال در این صنعت ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه قم در کنار تمام ظرفیت های مذهبی، موقعیت جغرافیایی و جایگاه ویژه علمی در کشور دارای ظرفیت های مهم هنری به ویژه هنر فرش دستباف است اظهار داشت: 45 درصد فرش های دستباف موجود در نمایشگاه های فرش تهران متعلق به قم است که این نشان از ظرفیت های فرش این استان دارد.

وی ادامه داد: کل ارزش صادرات فرش کشور در سال گذشته 420 میلیون دلار بوده است که سهم فرش قم از این صادرات 70 میلیون دلار بوده، ضمن اینکه 10 درصد اشتغال در این استان مربوط به حوزه فرش دستباف است.

وی همچنین گفت: برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه فرش کشور در قم می تواند نقش صنعت فرش این استان را در کشور به نمایش گذاشته و موجب تحول در این زمینه شود.

27 هزار بافنده، 350 واحد تولیدی، 130 واحد فروش، 10 کارگاه رنگرزی، 40 کارگاه قالیشویی و 31 کارگاه تعمیر و مرمت، تحت نظارت اتحادیه فرش دستباف قم فعالیت می کنند؛ همچنین انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم دارای 200 عضو و اتحادیه تعاونی های تولید کننده فرش دستباف روستایی استان قم دارای پنج هزار بافنده است.