به گزارش خبرگزاری برنا از قم، فرشته دست پاک در آیین افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف قم در فرهنگسرای جوان این استان، حضور هیات های مختلف از کشورهای سراسر جهان به ایران در ماه های گذشته را نشان از نگاه ویژه جهان به این صنعت مهم در کشورمان دانست و افزود: نگرانی ما این است که نتوانیم نیاز کشورهای درخواست کننده فرش دستباف ایران را جبران کنیم که در این زمینه همت تمام تولیدکنندگان کشور ضروری است.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات در حوزه تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت فرش به ویژه فرش دستبافت، گفت: در هفته های آینده با واردات ابریشم و پشم مورد نیاز از طریق منطقه ویژه اقتصادی چابهار به کشور شاهد تامین بخش زیادی از مواد اولیه مورد نیاز صنعت فرش خواهیم بود.

وی استفاده از ظرفیت های مناطق آزاد برای توسعه صادرات و حل مشکلات مواد اولیه صنعت فرش را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: نمایشگاه های فرش دستباف نقش تعیین کننده ای در بازاریابی و فروش فرش در کشور دارد، به همین دلیل در اواسط اسفندماه امسال نمایشگاه بین الملی تولیدکنندگان فرش دستباف در منطقه آزاد کیش برپا می شود.

دست پاک با تاکید بر اینکه نگران رقبای بین المللی در حوزه فرش دستباف نیستیم، تصریح کرد: فرش دستباف ایران به اعتراف تمام تولیدکنندگان فرش دنیا، از چنان کیفیتی برخوردار است که هیچ کشوری نمی تواند جای فرش این محصول را پُر کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه 80 درصد فرش دستباف تولیدی کشور صادر می شود و تنها 20 درصد در داخل کشور به فروش می رسد تاکید کرد: باید بسترسازی لازم برای تغییر این رویه و توجه بیشتر به بازار داخلی برای توسعه صنعت فرش دستباف صورت گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه فرش تنها هنر ماندگار و با سابقه کشور است گفت: فرش دستباف بزرگترین و باسابقه ترین هنر در ایران است که به صورت مردمی نسل به نسل ادامه یافته و وظیفه همه مسئولان کشور رفع موانع و مشکلات این صنعت مردمی است.

دست پاک با تاکید بر اینکه مشکلات فرش دستباف با همت مسئولان و فعالان صنعت فرش قابل حل است افزود: این کالا یکی از سه کالای مهم صادراتی و نخستین کالای صادراتی غیرنفتی است که این موضوع جایگاه صنعت فرش در کشور را نشان می دهد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: بیش از 2.5 میلیون تن در سراسر کشور در حوزه صنعت فرش به طور مستقیم فعالیت می کند که رونق در این صنعت می تواند بر مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی اثر گذار باشد.