به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حمید یزدانی از ساماندهی بافت تاریخی و مرمت گذرهای شهر قم خبر داد و گفت: در  این طرح گذر تاریخی چهل اختران، گذر حاج حسین، گذر باغ پنبه، گذر شاه حمزه، گذر جدا، گذر پنجعلی با اعتباری حدود 3 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی مرمت و ساماندهی می‌شوند.

وی افزود: سبک‌سازی بام گذرها، استحکام بخشی و اجرای اندود نهایی برای حفاظت از بام‌ها، مرمت بدنه‌ها و اصلاح کف فرش‌ها از اقدامات این عملیات و پروژه مرمتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: این طرح در راستای اجرای اهداف و سیاست‌های ستاد بازآفرینی شهری است که این اداره کل به سهم خود در آن مشارکت می کند چرا که معتقدیم قم، با داشتن محوری ترین محلات یکی از نقاط مهم در باز آفرینی شهری در بین شهرهای کشور است.

 یزدانی ادامه داد: بافت تاریخی قم دارای محلات قدیمی و تاریخی سرشار از ذخایر معنوی و ارزش‌های فرهنگی است که در حال حاضر اداره کل میراث فرهنگی استان قم با اعتبارات ملی اختصاص یافته برای ساماندهی آن اقدام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه محدوده بافت تاریخی قم حدود ۳۱۵ هکتار است، گفت: از آنجا که قم به عنوان پایگاه انقلاب اسلامی و مرکز تشیع شناخته می‌شود، حفظ، احیاء و معرفی بافت تاریخی گامی مؤثر برای حفظ هویت ملی و تاریخی این شهر است.