به گزارش خبرگزاری برنا از قم، محمدعلی مجاهدی در مراسم شب شعربر منبر خون پاسداشت شهدای روحانی مدافع حرم که در قالب جشنواره چله سرو در سالن همایش غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه برگزار شد، گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به شعر مذهبی توجهی نمی شد اما رویکرد شاعران به برکت پیروزی انقلاب اسلامی تغییر کرد و به مکتب مهدوی و فاطمی و علوی تغییر یافت.

دبیر شعر آئینی کشور افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و با رهنمودهای بزرگان حوزه و دانشگاه به ویژه شهید مطهری، رویکرد شعرای متعهد به فرهنگ عاشورا، نبوی، علوی، فاطمی و مهدوی تغییر پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه دستاورد انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر شایان توجه است، افزود: تاریخچه شعر دینی در زبان فارسی به بیش از 1500 سال می رسد و هیچگاه به گل نشستن نخل برومند شعر آئینی را مشاهده نکردیم.

مجاهدی از علاقه مراجع تقلید به شعر و ادب یاد کرد و اظهار داشت: مراجع تقلید دارای آثار بسیار فاخری در این عرصه هستند که این مساله دستاورد بزرگی به شمار می آید. ظهور این توانمندی سبب خشنودی خداوند و اهل بیت(ع) می شود.

وی ادامه داد: میرزای قمی در زمان فتحعلی شاه یک شاعر بزرگ بود و امروز مراجع بزرگ ما اهل شعر و ادب هستند و آثار فاخری دارند و این‌ها دستاورد کمی نیست.

دبیر شعر آئینی، راه شهادت و حق و آزادی طلبی را بهترین مسیر دانست و تصریح کرد: آثار شعر مدافعان حرم که در سه سال اخیر در شعر مقاومت دیده می شود، در ادب فارسی بی نظیر بوده و شاعران متهد جوان در این مسیر قدم برداشته اند.

وی ادامه داد: هم اکنون شاهد گل افشانی نخل برومند شعر آئینی در ایران هستیم و خداوند را سپاسگزاریم. این شعر پس از انقلاب پیشرفت فراوانی کرد و امروز به عنوان یک کارشناس کوچک ادبیات آیینی عرض می‌کنم که با وجود این که شعر دینی ما در زبان فارسی بیش از 1100 سال پیشینه مکتوب دارد هرگز در هیچ دوره ای ما شاهد به گل نشستن نخل برومند شعر آیینی مثل زمان خودمان نبودیم.

مجاهدی خاطرنشان ساخت: ما این پرچم را نگه داشتیم و امروز نوبت شما است و امیدوارم بعد از ما این پرچم را نگه دارند و نگذارند روی زمین قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دیوان های بزرگ شعر و ادب ایران متاثر از منابع اسلامی و متون اصیل روایی هستند، گفت: اشعار شعرا در برهه کنونی نیز صبغه ارزشی و حماسی دارد و موفق شدیم نقاط محسوسی مغفول مانده را جبران کنیم.

دبیر شعر آئینی افزود: بُعد علمی روحانیت شیعه بر بُعد ذوقی آن سایه افکنده و من برای روشن شدن این ابعاد، تذکره شهدای روحانیت را با عنوان «رواق اشراق» در سه مجلد و با حمایت دفتر تبلیغات اسلامی نوشتم که چاپ و منتشر شد.