به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در دیدار حجت‌الاسلام محمدباقر هاشمی شاهرودی مدیر بنیاد فقه و معارف اهل‌بیت(ع) با بیان تحولاتی که طی نیم قرن اخیر در حوزه‌های علمیه رخ‌ داده، اظهار داشت: این تحولات پیش‌ از این سابقه نداشته و یا به شکل ضعیفی وجود داشته است.

وی با تأکید بر ادامه روند تحولات رخ‌داده در حوزه‌های علمیه گفت: باید این روند، با هدف‌گذاری‌های صورت گرفته ادامه داشته باشد، رکود در حوزه علمیه در گذشته‌های نه‌چندان دور سبب توجه کمتر به این نهاد دینی شده بود اما اکنون این موضوع مورد توجه بیشتری قرارگرفته است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم نقطه عطف تحولات در حوزه علمیه را اقدامات آیت‌الله صدر در عراق عنوان کرد و افزود: هم‌زمان با تحولاتی که ابتدا در عراق شکل‌گرفته بود، در ایران نیز به رهبری امام خمینی(ره) نهضت روحانیت شروع شد.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه بزرگ‌ترین قدرت نظامی دنیا، ایران را رقیب خود می‌داند، عنوان کرد: کشور به برکت انقلاب اسلامی تحولات عظیمی در عرصه‌های نظامی، هسته‌ای و علمی داشته و این درحالی‌که بوده که در دوران پهلوی ایران نوکر بی جیره و مواجب آمریکا بوده است، اما اکنون به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست‌یافته‌ایم که حتی خیال آن را هم نمی‌کردیم.

وی با انتقاد از برخی شخصیت‌ها که به حفظ دستاوردهای انقلاب قانع هستند، تأکید کرد: باید در کنار حفظ دستاوردها، قدم‌ها را روبه‌جلو محکم‌تر برداریم تا به دستاوردهای بزرگ‌تری دست‌یابیم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق گفت: این سفر و استقبالی که از رئیس‌جمهوری ایران شد غیرقابل مقایسه با سفر رئیس‌جمهور آمریکا به عراق بود و این نشانه قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب مطرح کرد: باید امروز گام دوم را بلندتر برداریم و به دنبال کسب موفقیت‌های بیشتر در زمینه‌های مختلف باشیم و انجام این مهم نیازمند یک طرح کلی است.

وی خاطرنشان کرد: برای طی مسیر در گام دوم نیازمند شناخت نسبت به لوازم و مشکلات مسیر هستیم و نخبگان حوزوی و فضلا باید اقدام کرده و با آشنایی با مسائل روز و انطباق آن با مسائل روز از ظرفیت موجود برای حل مشکلات قدم بردارند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان تصریح کرد: گام دوم انقلاب باید از مسائل ریشه‌ای شروع و مسائل دینی باید به‌درستی برای نسل امروز و نسل‌های آینده تبیین شود.