به گزارش خبرگزاری برنا از قم، نشست مشترک جوانان و سازمان های مردم نهاد استان با حضور استاندار قم همزمان با هفته جوان برگزار شد.

در این جلسه برخی از جوانان به ارائه دیدگاه های خود پرداخته و استاندار نیز وعده داد تا علاوه بر رفع آنها در راستای کاهش سن مدیریت نیز تلاش کند.

نماینده بنیاد نخبگان قم در این جلسه با انتقاد از بی توجهی به استعدادها و توانمندی جوانان کشور، گفت: با وجود این که دولت سالها برای رشد و بلوغ فکری و عملی جوانان در مراکز مختلف تحصیلی هزینه می نماید، ولی همین جوانان را پس از رسیدن به پایه های علمی بالا رها می کند.

مجتبی سپهرنیا با تاکید بر استفاده از ظرفیت جوانان، افزود: درحال حاضر شاهد نخبه سوزی در کشور هستیم، آنچنان که باید و می توان از توانایی جوانان در بخش های مختلف کشور استفاده نمی شود.

وی با اشاره به مهاجرت بسیاری از جوانان نخبه به کشورهای دیگر، اضافه کرد: اگر این روند ادامه داشته باشد، در 10 سال آینده کشور به مشکل می خورد و دچار رکود علمی خواهیم شد.

وی تاکید کرد: اگر از توانمندی جوانان نخبه استفاده شود، آن ها ظرفیت بالایی برای خدمت به کشور دارند.

سپهرنیا گفت: پیشنهاد می کنم حلقه های مجزا در گروه های تخصصی تشکیل و از نظرات و پیشنهادهای جوانان بهره گرفته شود، زیرا جوان انگیزه، انرژی و فکر خلاق دارد و مشتاقانه آماده خدمت به کشور است.

وی افزود: استانداری به عنوان حلقه ارتباطی می تواند ضمن شناخت مشکلات بخش صنعت و برقراری ارتباط با نخبگان بخش صنعت، مشکلات بخش صنعت را حل نمایند.

نماینده جوانان در هلال احمر قم نیز در این جلسه گفت: در اطلاع رسانی که با هدف اعزام جوانان داوطلب عضو هلال احمر به مناطق سیل زده صورت گرفت، در چند ساعت اولیه 250 تَن آماده اعزام به پلدختر شدند.

فرشته نعمتی افزود: کمبود امکانات باعث شد فقط 120 تَن از جوانان را بتوانیم برای کارهای جهادی به پلدختر اعزام نماییم که اگر مساعدت شود جوانان بیشتری داوطلب اعزام به مناطق سیل زده هستند.

وی ادامه داد: هلال احمر استان قم فقط یک مرکز آموزشی دارد و با توجه به لزوم فراگیری مهارت های مختلف و سرمایه گذاری روی جوانان، نیاز است مراکزی آموزشی به ویژه در مناطق محروم افزایش یابد.

نماینده تشکل های دانشجویی اصلاح طلب نیز گفت: تشکل های اصلاح طلب در دانشگاه ها و احزاب سیاسی قم مشکلات بسیاری دارند، زیرا تعداد زیادی از برنامه هایشان لغو می شود و این مساله به فضای گفتمانی که باید شکل بگیرد، ضربه زده است.

محمدرضا تاجرنیا افزود: طرف مقابل ما از تندروترین سخنرانان در دانشگاه ها و مساجد استفاده می نماید، ولی ما حق نداریم از اصلاح طلبان درجه چندم هم در سخنرانی دانشگاه ها دعوت نماییم.

وی با انتقاد از بسته شدن راه های ورود جوانان به پست های مدیریتی یا حداقل پست های میانی، تصریح کرد: جوانانی در این استان داریم که به مرز 40 سالگی رسیده اند، ولی یک خط رزومه ندارند؛ مسئولان باید مسیر را برای حضور جوانان هموار نمایند.