آیت‌الله نوری‌همدانی: نسل جوان مراقب توطئه‌های دشمنان باشند‌

 

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت الله نوری همدانی در پیامی با اشاره به فرا رسیدن سال روز میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان اظهار داشت: باید با جوانان کریمانه و متواضعانه برخورد کرد.

عمر انسان فراز و نشیب‌های بسیاری دارد و ما باید این دوره‌ها را به خوبی بشناسیم، دوران جوانی زمان قوت و قدرت انسان‌ها است و جوانان از این دوران باید به خوبی استفاده کنند تا به عنصری فعال در عرصه‌های سیاسی اجتماعی تبدیل شوند.

نخستین گامی که در دوران جوانی باید برداشته شود، فراگیری علم و کسب ایمان است، انسان در دوران جوانی باید به صورت عمیق و دقیق علم کسب کند و با شناخت زمان، طبق نیازها و اقتضائات آن نقش آفرینی کند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه بیان کرد: 300 آیه از قرآن کریم در زمینه تفکر، تدبر و اندیشه نازل شده است، انسان کامل کسی است که اهل تفکر، بصیرت و اندیشه باشد و راه رسیدن به این مهم خداشناسی است.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: جوانان باید برای پاسخگویی به شبهات مهارت کسب کنند و بدانند که هر چه در زمینه پاسخگویی به شبهات مهارتشان بیشتر شود، شیطنت دشمن نیز برای ایجاد انحراف میان آن‌ها افزایش خواهد یافت.

وی گفت: عمر انسان را خداوند متعال به سه قسمت تقسیم کرده است که در دوران نخست انسان ناتوان و ضعیف است، دوره دوم نیرومند و دارای بالندگی و استعداد‌های سرشار و دوره سوم نیز دوران پیری و ضعف است.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: بدون تردید هر انسانی در زندگی این سه دوره را می‌گذارند و تنها دوره دوم است که دوره بالندگی و قدرت است، جوانان در دوران بالندگی و نیرومندی قرار دارند و باید از این دوره حداکثر استفاده را داشته باشند.

جوانان باید قدر دوران جوانی را بدانند، براساس روایات، انسان قدر دو نعمت را تا زمانی که آن‌ها را از دست ندهد، نمی‌داند که آن دو نعمت جوانی و سلامت و تندرستی است.

مهم‌ترین سرمایه و قدرت اسلام جوان است و این نیروی بسیار بزرگی است و به همین دلیل نیز اسلام توجه زیادی به نیروی جوان دارد.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند که جوانان با من همکاری و از من حمایت کردند، اما افراد پیر با من به ستیزه پرداختند و این مسئله نشان‌دهنده اهمیت توجه به جوانان است.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: براساس روایت دیگری بیشتر یاران امام عصر (عج) از جوانان هستند و تنها تعداد اندکی از یاران ایشان را افراد پیر تشکیل می‌دهند.

دشمنان همواره در حال توطئه علمیه جمهوری اسلامی هستند و تلاش می‌کنند به کشور ضربه بزنند و جوانان باید مراقب باشند و اجازه ندهند دشمنان به اهداف خود دست پیدا کنند.

جوانان بسیاری درس خواندند و زحمت کشیدند اما در حال حاضر بیکار هستند، بیکاری بلای بزرگی برای جامعه است، این که مدام می گویند چنین خواهیم کرد و اولویت به جوانان داده شده چه کاری برای جوانان انجام داده‌اند.

اولین کاری که باید در کارهای فرهنگی انجام داد توجه و اهمیت دادن به جوانان است، چراکه جوانان نیروهای بسیار پربرکت و تأثیرگذاری هستند همانطوری که پیامبر خدا (ص) در حدیثی فرمودند که نسبت به جوانان نظر مساعد داشته باشید چراکه دل‌های آنان نازک تر است و حقیقت را زودتر می‌پذیرند.