به گزارش خبرگزاری برنا از قم، ایشان در ادامه مباحث تفسیر قرآن در مجتمع آموزش عالی فقه حجتیه ادامه داد: آمریکا و کشورهای غربی منابع و معادن کشورهای ضعیف را با طمع کاری تمام غارت می‌کنند، هدف آنها در ارتباط با کشورهای مختلف دنیا عقب نگه‌داشتن آنهاست.

وی ادامه داد: اگر کشورهای مختلف دنیا به حال خود گذاشته شوند هرگز دچار درگیری و جنگ نخواهند شد، علت جنگ‌های امروز در بسیاری از کشورهای آفریقایی به علت دست‌اندازی کشورهای غربی درآن‌ها و از سر طمع‌ کاریهای این کشورها می باشد.

آیت الله سبحانی درادامه با اشاره به سوره 51سوره مبارکه توبه تأکید کرد: مؤمنان درجهاد چه پیروز و چه شکست بخورند در هر دو حال پیروز هستند.

وی تأکید کرد: منافقان اگر در جهاد پیروز شوند عذاب آخرت در انتظار آن‌ها بوده و درصورتی‌که در جنگ شکست بخورند عذاب دنیا و آخرت را همزمان تجربه خواهند کرد.

وی عنوان کرد: از آنجایی‌که منافقان و کافران اعتقادی به خداوند متعال، رسول گرامی اکرم(ص) نداشته و نماز و عباداتشان نیز از سر ریاکاری است، جایگاهی در درگاه الهی ندارند.

آیت‌الله سبحانی گفت: در جوامع دیگر هر عملی به‌ صرف اینکه فایده‌اش برای مردم باشد نیکو شمرده می‌شود درحالی‌که در منطق قرآن کریم عملی مقبول است که برای رضای الهی انجام‌شده باشد.

وی خاطرنشان کرد: عمل فردی که برای تبلیغات انتخاباتی کاری مانند احداث بیمارستان انجام می‌دهد در نزد خداوند متعال بی‌ارزش است.

این مرجع تقلید ادامه داد: در منطق اسلام برای مقبولیت کار، هم باید عمل زیبا و مفید باشد و هم سرچشمه آن به خداوند متعال متصل شود.

وی تأکید کرد: هر دانشمند و یا انسان بخشنده‌ای که عملی را به خاطر مردم انجام داده باشد در روز قیامت باید انتظار پاداش کار خود را نیز از مردم بکشد.

آیت‌الله سبحانی از مراجع تقلید گفت: آمریکا به منظور غارت کشورهای ضعیف و عقب نگه داشتن آنها جنگ های مختلف را در دنیا بوجود می آورد.

سلسله مباحث تفسیری آیت‌الله سبحانی با محوریت سوره مبارکه توبه از ابتدای ماه شریف رمضان در مجتمع آموزش عالی فقه قم آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد.