به گزارش خبرگزاری برنا از قم، فهیمه فتاحی زاده در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در استانداری قم گفت: هر سال باید بخشی از اعتبارات بازآفرینی شهری به ساماندهی بازار نو و کهنه اختصاص پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به طرح‌های بازآفرینی شهری گفت: پروژه احداث درمانگاه امام علی النقی (ع) ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: همچنین طرح بهسازی سه راه فاطمیه و احداث مدرسه در منطقه شیخ‌آباد قم نیز از پروژه‌های جاری و فعال ستاد بازآفرینی شهری قم است.

فتاحی بابیان مهم‌ترین مشکلات پیش روی ستاد بازآفرینی شهری قم اظهار کرد: آزادسازی پلاک و تملک عرصه‌ها مهم‌ترین معضل و مشکل در پیشبرد اهداف بازآفرینی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری است.

وی اضافه کرد: ادامه بازآفرینی شهری در بازار کفاش‌ها، محله عشق علی، کوچه ۵ عمار یاسر، ادامه محله مسجد جامع و پامنار نیازمند آزادسازی و تملک است.

وی همچنین گفت: بازآفرینی محور بازار کهنه و نو، تکمیل محور گذر خان و ارتباط با بیت امام راحل به‌وسیله مسجد سلماسی نیز با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) نیز در این جلسه، عنوان کرد: بازآفرینی بازار کهنه، بازار نو و گذر خان به دلیل اینکه در بافت‌های تاریخی واقع‌شده امر حساسی بوده و باید با تعامل با میراث فرهنگی دنبال شود.

علیرضا خاکی تاکید کرد: ازآنجایی‌که محدوده بافت‌های تاریخی عرصه ثبتی بوده و از قوانین حقوقی و بین‌المللی برخوردار است، فقط امکان طاق سازی و کف‌سازی در آن‌ها وجود دارد و اجرای طرح‌های اساسی بازآفرینی نیازمند ورود میراث فرهنگی است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به‌ضرورت پیش‌بینی تدابیر ترافیکی و پارکینگ در طرح‌های بازآفرینی شهری گفت: تدابیر ترافیکی از پیش‌شرط‌های اصلی و مهم در بازآفرینی شهری بوده که عدم پیش‌بینی آن‌ها هزینه و زمان زیادی را از شهرداری می‌گیرد.