به گزارش خبرگزاری برنا از قم،  اوج این خسوف در قم ۶۵ درصد است که برای رصد این پدیده نجومی و همچنین آشنایی علاقه مندان به نجوم این خسوف به صورت عمومی ترتیب خواهد یافت.

 این رصد از ساعت ۲۳ روز سه شنبه ۲۵ تیرماه در مجموعه مقابر تاریخی  گنبد سبز قم آغاز و تا ساعت ۳ بامداد روز ۲۶ تیرماه ادامه دارد که پیش بینی می‌شود بیش از دو هزار تن در این رصد حضور یابند.

 ترویج نشاط اجتماعی، آشناسازی مردم با نجوم و همچنین معرفی اماکن تاریخی و مذهبی استان را از جمله اهداف برگزاری این برنامه است.

این رصد با استفاده از تلسکوپ‌های حرفه‌ای امکان مشاهده این پدیده نجومی را برای علاقه مندان فراهم می‌کند ضمن اینکه در حاشیه این همایش کارگاه آموزشی فشرده عکاسی از این پدیده نیز توسط اساتید عکاسی برگزار می‌شود.

کارگاه عکاسی آسمان شب با حضور اساتید دانشگاه برای عموم علاقه مندان برگزار می گردد که در این کارگاه دو ساعته سعی می شود تا علاقه مندان را با متد عکاسی آسمان شب ٬ تنظیمات دوربین و زاویه بندی کادر ها آشنا سازند که در پایان کارگاه با نمایش عکس های برگزیده از آنها تجلیل به عمل می آید.

این رصد با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ورزش و جوانان و همچنین شهرداری قم برگزار می‌شود.

انجمن مردم نهاد دیده بان آسمان قم معروف به منجم باشی از انجمن‌های فعال در حوزه نجوم است که در حال حاضر بیش از ۴۰۰ عضو فعال دارد.

شایان ذکر است نماز آیات از حدود ۱۵ دقیقه بامداد چهارشنبه برای همگان واجب می‌شود.