به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر گفت: طرح مرمت و احیاء خانه تاریخی شاکری در بیست و پنجمین جلسه شورای فنی میراث فرهنگی استان قم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این طرح توسط سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) انجام می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم، افزود: این خانه متعلق به عصر قاجار است و در بافت قدیمی قم، در خیابان آذر، ابتدای محله آقا سیدحسن قرار دارد، از ویژگی‌های شاخص آن ورودی اصلی خانه به صورت دو طبقه  است که توسط آجرکاری ها و ستون‌های سنگی تزیین شده است.

او افزود: مجموع اتاق ها در این بنا به سه گروه اتاق های شمال غربی شامل دو فضای سه دری که یکی از آن ها شاخص ترین نماد معماری مجموعه است، اتاق های شمال شرقی و اتاق های جنوب غربی که دارای زیر زمین هایی با ستون سنگی و قوس های زیبا است و از نظر تاریخی و معماری دارای اهمیت بسیاری است.

یزدانی ادامه داد: این بنا کاربرد مسکونی داشته که از خصوصیات بارز آن زیبایی فرم ها و تزیئنات معماری آن است، شاخص ترین عنصر تزئین شده این خانه به حجاری های سر ستون های سنگی آن مربوط می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی قم، گفت: این بنا در سال 1380 با شماره 5677 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: