به گزارش خبرگزاری برنا از قم، این نشریه که با رویکرد تحلیلی و تخصصی به مباحث مختلف عرصه های هنری می پردازد شامل بخش های سینما، تئاتر، ادبیات و فلسفه هنر است.

در اولین شماره از این نشریه مطالب متنوعی در حوزه های نظری، نقد و تحلیل، با رویکرد بررسی و آسیب شناسی فضاهای فکری و جریان های مختلف هنری، به چاپ رسیده است.

محمدرضا محقق در سرمقاله این شماره نشریه «تصویر خیال» با عنوان «در ضرورت دیالکتیک نقد و هنر» می نویسد: «در این نشریه، گام عملی ما، برداشتن یک قدم جدی در مسیری است که از فقدانش رنج می بریم  یعنی خلأ یا کمرنگی دیالکتیک نقد و هنر.

تلاش ما در این نشریه خصوصی، تازه و جدی این است که به مقوله هنر، از منظر تئوری و نظریه بپردازیم و همه تلاشمان را بکنیم که در سطحی استاندارد، مبتنی بر مفاهیم هنر و نقد، با استفاده از خبرگان و مجربان این عرصه‌، و البته در تلفیق با کاتالیزور ایده های جوان، بکر و خلاق، به مقوله نقد و تحلیل نزدیک شویم و قدمی برداریم. و برآنیم که قدمی هرچند کوچک در این میدان، گامی بزرگ است در جهت استعلا و ارتقای هنر این مرز و بوم.»

پرونده اصلی بخش سینمایی این شماره نشریه به موضوع «سینمای دینی» اختصاص دارد و در آن به تفصیل به این مقوله از منظر هستی و چیستی و با نگاهی نقادانه پرداخته شده است.

از جمله عناوین و مطالب این شماره نشریه تصویر خیال می توان به این موارد اشاره کرد:

کدام سینما؟ کدام دین؟، سینمای دینی یا سینماگر متدین؟، سینمای ملی؛ بهرام بیضایی و کاریزمای اندیشه و فرم، در بزرگداشت بهرام بیضایی سینماگر اسطوره، درام، ملیت و حقیقت، دیالکتیک تئاتر معاصر؛ مسئله این است: انسان!، واکاوی، نقادانه کتاب «شکسپیر معاصر ما» و موج یان کات زدگی در ایران، تارانتینوئیزم و امتناع تفکر در فرهنگ غربی، شمایل نگاری یک چوپان در عصر بی واسطگی، گرگ بیابان و گذار معرفت شناختی از فلسفه به عرفان، ردپای نگره های فلسفی و عرفانی در رمان «گرگ بیابان» و راهکارهای تبدیل آن به فیلمنامه دینی.

گفتگوی تفصیلی و تحلیلی با دکتر ابوالحسن غفاری مدیر دپارتمان فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در خصوص «پارادایم سینمای ایران در مواجهه با فکر غربی» نیز از دیگر  بخش های خواندنی این شماره تصویر خیال است.

این شماره نشریه تخصصی و هنری «تصویر خیال» که اولین شماره از دوره جدید این مجله است پاییز 98 و به قیمت 250000 ریال منتشر شده است.

8

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: