به گزارش خبرگزاری برنا از قم، در این جوابیه آمده است:

اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در پاسخ به مطلب «سنگ اندازی های سنتی آقای مدیرکل جلوی تفریح مردم قم» خبرگزاری برنا استان قم جوابیه ای را جهت پاسخگویی، شفاف سازی و تنویر افکار عمومی به شرح ذیل اعلام کرده است:

1ـ بیان این مسأله از سوی دکتر سید رضا موسوی مشکینی با این مضمون که «باغ پرندگان در صورت رعایت همه ملاحظات زیست محیطی مجوز دریافت می‌کند» در پاسخ به پرسش خبرنگار محترم خبرگزاری ایرنا بوده و عمدی در بیان آن در این «برهه حساس»!!! نبوده است.

2ـ عنوان «سنگ اندازی» برای مسأله مهمی همچون ضرورت رعایت ملاحظات زیست محیطی، سالهاست که از جانب افرادی بدون دغدغه امنیت و سلامت عمومی مردم در کشورمان مطرح می شود تا به اهداف نامبارک خود در حوزه های اقتصادی دست یابند و متأسفانه با همین عناوین است که محیط زیست را «محیط ایست» نامیدند و امروز استان قم با چنین معضلات زیست محیطی مواجه شده است.

3ـ بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، اصل 50 قانون اساسی و تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، تمامی پروژه ها و طرح های عمرانی و خدماتی برای فعالیت و بهره برداری باید دارای مجوزهای زیست محیطی باشند و این نکته مهم، ضرورتی انکارناپذیر است که بیان آن و اصرار بر آن خواه در ابتدای کلنگ زنی باشد،  خواه در میانه عملیات اجرایی. نباید موجب «نگرانی» و «اشکال گرفتن» دیگران باشد.

4ـ شهر مقدس قم به عنوان ام القرای جهان تشیع باید در چگونگی رفتار با طبیعت و محیط زیست به عنوان یکی از مهمترین آموزه های دینی، الگو و سرآمد باشد و قطعا نمی توانیم بدون مجوزهای زیست محیطی که ناظر بر رفتار درست با حیات وحش و نگهداری اصولی پرندگان است، باغ پرندگان یا باغ وحش راه اندازی کنیم. ضمن اینکه در پروژه باغ پرندگان شهر قم، اخذ مجوزهای اداره کل دامپزشکی استان قم نیز از ملزومات بهره برداری از پروژه است.

5ـ با توجه به اینکه استان قم در مسیر مهاجرتی پرندگان قرار گرفته است و سالهاست که در فصل پاییز و زمستان با مشکل «آنفولانزای فوق حاد پرندگان» مواجه است (البته در سال 97 با همت مسؤولان و دستگاههای اجرایی ذیربط این اتفاق را شاهد نبودیم)، بدون تردید راه اندازی مرکزی برای نگهداری پرندگان در سطح شهر و برای بازدید مردم، باید تمامی ابعاد و جوانب زیست محیطی و بهداشتی را رعایت کند تا خدایی ناکرده شاهد بروز اتفاقات ناگوار و اپیدمی بیماری ها در شهر قم نباشیم.

6ـ اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با وجود تمامی موانع و محدودیت ها، همه سعی و تلاش خود را برای پاسداری از محیط زیست این خطه مقدس در جای جای استان به کار گرفته و هیچگاه معطوف به یک مسأله خاص نبوده و نخواهد بود و اگر امروز مشکل و چالشی را در حوزه های گوناگون زیست محیطی در یکی از مناطق و روستاهای قم شاهدیم، ضمن اقداماتی که از سوی این اداره کل در حال انجام است، برطرف کردن آن نیازمند همراهی، همدلی و مشارکت تمامی دستگاههای اجرایی ذیربط است.

در پایان از تمامی خبرنگاران و اصحاب محترم رسانه استدعا داریم که همچون گذشته یاری دهنده سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست میهن عزیزمان بوده و همانگونه که به خوبی می دانند، قوانین و ضوابط زیست محیطی نه در بخش صنعت و معدن و نه در بخش گردشگری مانعی برای انجام درست فعالیت ها ایجاد نکرده و همواره به دنبال تحقق توسعه پایدار و دستیابی به شهری پاک و سالم است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: