به گزارش خبرگزاری برنا از قم، رسول منعم، در مجمع سالیانه هیات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی قم، گفت: پیشرفت این رشته طی سال‌های اخیر در قم چشمگیر بوده که با توجه به ظرفیت‌های این رشته ورزشی، تلاش برای ارتقای جایگاه استان باید افزایش یابد.

وی ادامه داد: ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، ریشه در تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی دارد و این رشته ورزشی نقش ارزنده‌ای در توسعه فرهنگ پهلوانی و ترویج اخلاق در همه رشته‌های ورزشی را ایفا می‌کند.

مدیرکل ورزش و جوانان قم، بابیان اینکه ورزش باستانی ظرفیت‌های بالای فرهنگی، تاریخی و ورزشی دارد، گفت: ظرفیت‌های فرهنگی و دینی این رشته ورزشی موجب شده تا رشته ورزش‌های زورخانه‌ای همواره موردتوجه نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

وی بابیان اینکه در همه عرصه‌های ملی و بین‌المللی شاهد رشد کمی و کیفی این هیات ورزشی در کشور هستیم، افزود: توجه به آموزش در رده‌های مختلف سنی و در حوزه‌های مربیگری، مرشدی و ورزشی و توجه به حضور فعال در عرصه‌های ملی و بین‌المللی ازجمله ویژگی‌های این رشته است.

منعم، زیرساخت‌های موجود ورزش‌های زورخانه‌ای در قم را خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: افتتاح سالن آکادمی باستانی مجموعه ورزشی پیامبر اعظم(ص) با نام شهیدان سلیمانیان به‌عنوان یکی از مراکز بی‌نظیر این رشته در کشور و همچنین افتتاح سالن پوریای ولی ازجمله اقدام‌های انجام‌شده در ماه‌های اخیر برای توسعه زیرساخت‌های این رشته در استان است.

وی، هدف از برگزاری مجمع‌های سالیانه را شناسایی مشکلات و پیگیری برای حل آن‌ها عنوان کرد و گفت: در سال جاری مجمع سالیانه ۱۴ هیات ورزشی قم برگزارشده است که از این تعداد ۱۲ مجمع سالیانه به حضور روسای فدراسیون‌های مربوطه بوده است.