تولید محصولات کشاورزی با ۱۸ پروژه ملی رونق گرفت

تولید محصولات کشاورزی با ۱۸ پروژه ملی رونق گرفت

تولید بذر‌های با کیفیت دانه‌های روغنی و محصولات کشاورزی با ۱۸ پروژه ملی رونق می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا؛ صنعت بذر یکی از تجارت های جهانی سودآور در دنیا است و بر اساس آمارهای موجود ایران هم سالانه عددی حدود 700 هزارتن بذر گواهی شده تولید می‌کند.

ایران در تامین درصد بالایی از بذر‌های مهم و پرمصرف کشور به بازار‌های جهانی وابسته است. وابستگی که علاوه بر خروج میزان زیادی ارز از کشور؛ تولیدات را هم کاهش می‌دهد به همین دلیل تعریف و تدوین برنامه‌های ملی برای خوداتکایی در تامین این بذر‌ها می‌تواند ارزش اقتصادی زیادی برای کشور داشته باشد و وابستگی به واردات را کاهش دهد.
یکی از بذر‌های کاربردی و مهم که نقش تاثیرگذاری در تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه دارد؛ بذر‌های دانه‌های روغنی است.

حوزه‌ای که با ۱۸ پروژه ملی و با تلاش شرکت‌های دانش بنیان و سرآمدان دانشی و تخصصی کشور قرار است در مسیر توسعه یافتگی قرار گیرد.
۳ پروژه در زمینه کلزا، ۳ طرح ملی در حوزه آفتابگردان، ۲ پروژه در زمینه تولید پنبه، ۱ پروژه برای تولید کاملینا، ۲ طرح ملی برای توسعه تولید چغندرقند، ۳ پروژه در زمینه تولید حبوبات، و ۵ پروژه برای تولید سبزی و صیفی در دستور کار قرار گرفته است.

بنا بر اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به اهمیت بذر به عنوان نهاده اولیه در تولید محصولات کشاورزی و مشکل تأمین بذر باکیفیت پس از اعمال تحریم‌ها حمایت از تولید بذر به طور جدی‌تر در دستور کار کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت. این کار با کمک شرکت‌های دانش بنیان اجرایی می‌شود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار مراکز پژوهشی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار مراکز پژوهشی

    اخبار برگزیده