تغییر شخصیت افراد ناشی از همه‌گیری کرونا

تغییر شخصیت افراد ناشی از همه‌گیری کرونا

یافته های پژوهشگران حاکی از آن است که بزرگسالان جوان‌تر، بیشتر مستعد تغییر شخصیت ناشی از ویروس کرونا هستند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا؛ محققان در تحقیق جدید خود دریافتند همه‌گیری کرونا حتی می‌تواند شخصیت افراد را نیز تغییر دهد.
به گفته نویسندگان تحقیق جدید که توسط پروفسور آنجلینا سویتین از کالج پزشکی دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شده، بزرگسالان جوان‌تر در این شرایط بداخلاق‌تر می‌شوند و استرس راحت‌تر بر آن‌ها غلبه می‌کند. همچنین قابلیت‌های مشارکتی، اعتماد و مسئولیت‌پذیری آن‌ها کمتر می‌شود.
دانشمندان برای تحقیق خود از ارزیابی شخصیت ۷۱۰۹ نفری استفاده کردند که در مطالعه آنلاین Understanding America شرکت کرده بودند و در زمان‌های مختلف قبل و در طول همه‌گیری انجام شد. 
شرکت‌کنندگان این مطالعه که بین ۱۸ تا ۱۰۹ سال سن داشته‌اند، آزمایش‌ها را قبل از همه‌گیری، در اوایل و بعد از همه‌گیری با میانگین سه آزمایش برای هر شرکت‌کننده انجام دادند.
در مرحله اول همه‌گیری شخصیت آن‌ها نسبتا پایدار بود و تنها کاهش اندکی در روان رنجوری شرکت‌کنندگان در مقایسه با دوره قبل از همه‌گیری وجود داشت. محققان ادعا می‌کنند که دلیل این امر می‌تواند احساس اضطراب ایجاد شده توسط کرونا باشد.
در نیمه دوم همه‌گیری (۲۰۲۱-۲۰۲۲) کاهش روان‌رنجوری شرکت‌کنندگان از بین رفته و البته آن‌ها با کاهش برون‌گاریی، گشودگی، توافق‌پذیری و وظیفه‌شناسی مواجه شده بودند. بیشترین تغییرات به بزرگسالان جوان مربوط شده و مسن‌ترین گروه بزرگسالان هیچ تغییر قابل توجه در ویژگی‌های خود نداشتند.
شخصیت بزرگسالان جوان‌تر انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و به همین دلیل، همه‌گیری ممکن است تاثیر منفی بیشتری روی این گروه سنی داشته باشد.
آنجلینا سویتین گفت: هرچند همه‌گیری برای همه استرس‌زا بود، اما وظایف قانونی دوران جوانی مانند مدرسه و انتقال به نیروی کار و اجتماعی بودن و توسعه روابط را با مشکل روبه‌رو کرده است. این یک حدس‌و‌گمان است، زیرا ما دلایل تغییر را اندازه‌گیری نکرده‌ایم، اما این اختلال می‌تواند تاثیر بیشتری بر بزرگسالان جوان داشته باشد، زیرا این وظایف برای این گروه سنی بسیار مهم هستند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار مراکز پژوهشی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار مراکز پژوهشی

    اخبار برگزیده