حمایت از طرح‌های پژوهشی و فناورانه حوزه علوم اعصاب

حمایت از طرح‌های پژوهشی و فناورانه حوزه علوم اعصاب

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از توسعه و گسترش فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه علوم اعصاب شناختی حمایت می‌کند.

خبرگزاری برنا؛ دانشمندان حوزه علوم اعصاب شناختی در سراسر کشور می‌توانند با بهره‌مندی از حمایت‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته در مجموعه آزمایشگاه‌های تصویربرداری نوری و اپتوژنتیک در پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی استفاده کنند.

چهار دستگاه و تجهیزات پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز و اپتوژنتیک ساخت دانشمندان و متخصصان عضو گروه پیشران نورواپتیک تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی نصب و راه اندازی شد.

محققان عضو گروه «پیشران نورواپتیک» در این تلاش علمی موفق شدند با حمایت‌های ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جهموری، دستگاه‌های پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی، تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه‌های حساس به ولتاژ، تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری و اپتوژنتیک برای استفاده در زمینه علوم اعصاب شناختی در کشور را طراحی و تولید کنند.

با بهره برداری از این دستگاه‌ها و تجهیزات طراحی و ساخته شده توسط گروه پیشران نورواپتیک، متخصصان قادرند به روش‌های گوناگون از مغز تصویربرداری نمایند.

دستیابی به تکنیک «اپتوژنتیک» برای تحریک و کنترل سیستم‌های عصبی از طریق دستکاری‌های سیستم‌های عصبی و حساس نمودن سلول‌های عصبی به نور، یکی از موفقیت‌های محققان عضو گروه پیشران در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است به‌طوری که با استفاده از این تکنیک می‌توان به‌صورت همزمان تحریک نوری و ثبت فعالیت مغز را انجام داد که قابلیت کاربرد بر روی حیوان بیهوش و یا درحال حرکت را داراست.

محققان فعال در حوزه علوم اعصاب شناختی می‌توانند با توجه به کاربرد این سیستم‌های تصویر برداری با مراجعه به کاتالوگ طراحی و مشخصات دستگاه‌ها در سایت ستاد از این تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه علوم اعصاب استفاده کنند، همچنین فیلم معرفی این محصولات در تارنمای آپارات ستاد در دسترس عموم قرار دارد.

در این برنامه حمایتی در حوزه علوم شناختی، بخش عمده‌ای از هزینه استفاده از این تجهیزات از سوی ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی تامین خواهد شد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار مراکز پژوهشی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار مراکز پژوهشی

    اخبار برگزیده