کشف یک تکنیک جدید برای حذف مواد سمی از آب

کشف یک تکنیک جدید برای حذف مواد سمی از آب

دانشمندان استرالیایی یک تکنیک جدید و جذاب برای حذف مواد شیمیایی سمی برای همیشه از آب ابداع کرده اند. افزودن محلول به آب آلوده آلاینده ها را می پوشاند و آنها را مغناطیسی می کند، بنابراین به راحتی می توان آنها را جذب و جدا کرد.

خبرگزاری برنا-زهرا وجدانی؛ دانشمندان استرالیایی یک تکنیک جدید و جذاب برای حذف مواد شیمیایی سمی برای همیشه از آب ابداع کرده اند. افزودن محلول به آب آلوده آلاینده ها را می پوشاند و آنها را مغناطیسی می کند، بنابراین به راحتی می توان آنها را جذب و جدا کرد.

مواد پر و پلی فلوئوروآلکیل (PFAS) گروهی از مواد شیمیایی هستند که از دهه 1950 به دلیل خواص دفع آب و روغن در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته اند. با این حال، اخیراً مواد شیمیایی PFAS با تعداد زیادی از مشکلات سلامتی از جمله افزایش خطر ابتلا به دیابت و سرطان کبد مرتبط شده است.  یک مطالعه اخیر نشان داده است که سطح آب باران آنها تقریباً در همه جای زمین از دستورالعمل های EPA فراتر رفته است، و برای محدود کردن همه چیز، تجزیه این مولکول های پایدار بسیار سخت است و به آنها لقب "مواد شیمیایی برای همیشه" را داده اند.

اکنون، محققان دانشگاه کوئینزلند تکنیکی را توسعه داده اند که می تواند به حذف مواد شیمیایی PFAS از آب کمک کند. این تیم محلولی به نام جاذب پلیمری فلوئوردار مغناطیسی طراحی کردند که وقتی به آب آلوده اضافه می‌شود، مولکول‌های PFAS را می‌پوشاند. این آنها را مغناطیسی می کند، بنابراین استفاده از آهنربا برای جذب آلاینده ها و جدا کردن آنها از آب یک فرآیند نسبتا ساده است.

در آزمایش‌هایی با نمونه‌های کوچک آب مملو از PFAS، تیم دریافت که این روش می‌تواند بیش از 95 درصد از بیشتر مولکول‌های PFAS، از جمله بیش از 99 درصد از GenX ( یک ماده شیمیایی خاص مشکل‌ساز ) را در عرض 30 ثانیه حذف کند.

تیم‌های زیادی روش‌هایی را برای تجزیه PFAS، که معمولاً شامل کاتالیزورهایی است که توسط نور UV یا گرما تحریک می‌شوند، بررسی کرده‌اند. برخی دیگر از هیدروژن یا آب فوق بحرانی استفاده کرده اند.

اما محققان در مطالعه جدید می گویند که محلول مغناطیسی آنها نسبت به تکنیک های حذف PFAS چند مزیت دارد. خود محلول را می توان تا 10 بار مورد استفاده مجدد قرار داد، می تواند بسیار سریعتر از سایرین کار کند و برای تحریک واکنش نیازی به انرژی اضافی ندارد.

دکتر چنگ ژانگ، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: روش ما نشان می‌دهد که می‌توان تعداد بیشتری از این مواد شیمیایی را به روشی سریع‌تر، ارزان‌تر، تمیزتر و بسیار ساده‌تر حذف کرد. از آنجایی که فرآیند ما به برق نیاز ندارد، می توان از آن در جوامع دور و خارج از شبکه استفاده کرد. تیم ما اکنون آزمایشات را افزایش خواهد داد و امیدواریم در سه سال آینده یک محصول تجاری در دسترس داشته باشیم.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار مراکز پژوهشی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار مراکز پژوهشی

    اخبار برگزیده